Nauka dla Społeczeństwa

05.06.2023
PL EN
20.12.2021 aktualizacja 20.12.2021

Hiszpania/ Rozpoczęło się szacowanie strat na La Palmie; naukowcy badają lawę

EPA/Miguel Calero 17.12.2021 EPA/Miguel Calero 17.12.2021

Rząd wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich rozpoczął szacowanie strat, jakie wyrządził na La Palmie wulkan Cumbre Vieja, który od 19 września był w fazie erupcji. Jego aktywność ustała w poniedziałek.

Ze wstępnych szacunków wynika, że lawa wulkaniczna pokryła ponad 1200 hektarów kanaryjskiej wyspy. Wskutek emisji magmy i wstrząsów sejsmicznych zniszczonych zostało ponad 1400 budynków mieszkalnych, z których 44 uległo degradacji w miniony poniedziałek, który był ostatnim dniem aktywności wulkanu.

W sobotę sztab kryzysowy, tzw. Pevolca, w którego skład wchodzą wulkanolodzy, podał, że na La Palmie trwale ustała aktywność sejsmiczna, a emisja gazów z Cumbre Vieja jest znikoma.

Jak ujawniło kierownictwo Pevolca, w piątek w jednym z miejsc w rejonie wulkanu zaobserwowano niewielki wyciek magmy.

Ustanie aktywności wulkanu sprzyja badaniom nad wyrzuconą przez Cumbre Vieja lawą i skałami piroklastycznymi. Liczni wulkanolodzy obecni na La Palmie uzyskali dostęp do miejsc, z których pobierane są próbki do badań.

Władze La Palmy szacują, że od 19 września, kiedy Cumbre Vieja wszedł w fazę erupcji, na wyspę przybyło łącznie ponad 70 wulkanologów z całego świata.

Według hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) w sytuacji wstrzymania aktywności Cumbre Vieja do świąt Bożego Narodzenia wulkan będzie można uznać za wygasły.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023