Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
08.12.2021 aktualizacja 08.12.2021

Na Politechnice Łódzkiej powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe ZME EMIT

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Łodzi, na terenie Politechniki Łódzkiej (PŁ) i we współpracy z tą uczelnią, powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy ZME EMIT S.A. wchodzącej w skład Grupy Cantoni, która ma 70 proc. udziału w polskim rynku silników elektrycznych - poinformowała we wtorek PŁ.

Umowa o współpracy obu podmiotów została podpisana we wtorek przez rektora PŁ prof. Krzysztofa Jóźwika i prezesa Zarządu spółki ZME EMIT Włodzimierza Kęsickiego. Zdaniem władz uczelni, jest to unikatowa inicjatywa w skali kraju.

"Dzięki Centrum pracownicy PŁ będą wspierać firmę ZME EMIT w doskonaleniu i rozwoju jej produktów, w szczególności w projektowaniu nowoczesnych energooszczędnych maszyn elektrycznych" - przekazała PAP rzeczniczka PŁ dr Ewa Chojnacka.

Władze uczelni liczą na to, że współpraca z globalnym partnerem przemysłowym otworzy jej możliwość realizowania specjalnie dedykowanych grantów z NCBR czy Unii Europejskiej; m.in. partnerzy rozmawiają już o projektach związanych z Koleją Dużych Prędkości. Prace wdrożeniowe prowadzone w Centrum będzie głównie dotyczyć obszarów badań prowadzonych w Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych, Instytucie Automatyki oraz Instytucie Energetyki z Wydziału EEIA oraz w Instytucie Maszyn Przepływowych z Wydziału Mechanicznego.

"Korzyścią dla procesu kształcenia jest umożliwienie studentom wybranych kierunków zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i produktami firmy w ramach praktyk oraz projektów i prac dyplomowych. Partnerom zależy też na realizacji doktoratów wdrożeniowych" - dodała Chojnacka.

Grupa Cantoni, do której należy firma ZME EMIT S.A., ma 70 proc. udziału w polskim rynku silników elektrycznych i jest jednym z największych w Europie producentów maszyn elektrycznych i zaawansowanych technologicznie napędów stosowanych we wszystkich segmentach przemysłu.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022