Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
04.12.2021 aktualizacja 04.12.2021

Zamartwianie się pandemią szkodzi funkcjom poznawczym

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nieustanne martwienie się pandemią COVID-19 ma związek z pogorszeniem funkcji poznawczych oraz wpływa na sposób oceny ryzyka – informują kanadyjscy badacze na łamach pisma „PLOS ONE”.

Naukowcy z Uniwersytetu McGill i Montreal Neurological Institute-Hospital od kwietnia do czerwca 2020 prowadzili badania (DOI: 10.1371/journal.pone.0260061) wśród ponad 1500 Amerykanów. Uczestnicy określali poziom swojego martwienia się pandemią oraz przeszli testy poznawcze sprawdzające m.in. przetwarzanie informacji i pamięć. Oceniano także skłonność do ryzyka. Dane porównano następnie z tymi, które uzyskano przed pandemią.

Badacze zaobserwowali, że w przypadku osób, które w większym stopniu zamartwiały się pandemią, skłonność do ryzyka była mniejsza, przetwarzanie informacji wolniejsze, a zdolność do przechowywania informacji niezbędnej do wykonania zadań mniejsza w porównaniu z osobami, których poziom zmartwienia był mniejszy, a także z wynikami sprzed pandemii.

Zauważono także, że wysoki poziom martwienia się pandemią zaburzał sposób oceny ryzyka przez uczestników – bardziej prawdopodobne scenariusze były przez nich niedoceniane, a mniej prawdopodobne – przeceniane.

„Sugeruje to, że martwienie się pandemią może wpływać na sposób podejmowania decyzji. W obliczu silnego stresu nasze zdolności myślenia, planowania i oceny sytuacji zmieniają się. Zrozumienie tych zmian ma kluczowe znaczenie, gdyż te właśnie zdolności wpływają na to, w jaki sposób poradzimy sobie w stresujących sytuacjach” – mówi Kevin da Silva Castanheira z Uniwersytetu McGill.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022