Zamartwianie się pandemią szkodzi funkcjom poznawczym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nieustanne martwienie się pandemią COVID-19 ma związek z pogorszeniem funkcji poznawczych oraz wpływa na sposób oceny ryzyka – informują kanadyjscy badacze na łamach pisma „PLOS ONE”.

Naukowcy z Uniwersytetu McGill i Montreal Neurological Institute-Hospital od kwietnia do czerwca 2020 prowadzili badania (DOI: 10.1371/journal.pone.0260061) wśród ponad 1500 Amerykanów. Uczestnicy określali poziom swojego martwienia się pandemią oraz przeszli testy poznawcze sprawdzające m.in. przetwarzanie informacji i pamięć. Oceniano także skłonność do ryzyka. Dane porównano następnie z tymi, które uzyskano przed pandemią.

Badacze zaobserwowali, że w przypadku osób, które w większym stopniu zamartwiały się pandemią, skłonność do ryzyka była mniejsza, przetwarzanie informacji wolniejsze, a zdolność do przechowywania informacji niezbędnej do wykonania zadań mniejsza w porównaniu z osobami, których poziom zmartwienia był mniejszy, a także z wynikami sprzed pandemii.

Zauważono także, że wysoki poziom martwienia się pandemią zaburzał sposób oceny ryzyka przez uczestników – bardziej prawdopodobne scenariusze były przez nich niedoceniane, a mniej prawdopodobne – przeceniane.

„Sugeruje to, że martwienie się pandemią może wpływać na sposób podejmowania decyzji. W obliczu silnego stresu nasze zdolności myślenia, planowania i oceny sytuacji zmieniają się. Zrozumienie tych zmian ma kluczowe znaczenie, gdyż te właśnie zdolności wpływają na to, w jaki sposób poradzimy sobie w stresujących sytuacjach” – mówi Kevin da Silva Castanheira z Uniwersytetu McGill.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera