Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.01.2022
PL EN
01.12.2021 aktualizacja 01.12.2021

Opole/Wystawa Narodowego Banku Polskiego na Uniwersytecie Opolskim

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na wydziale nauk ekonomicznych we wtorek otwarto wystawę "Wielcy Polscy Ekonomiści" poświęconą polskim naukowcom upamiętnionym na monetach kolekcjonerskich wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Na wystawie, która będzie dostępna na wydziale nauk ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego do końca roku, zaprezentowano monety kolekcjonerskie poświęcone wielkim polskim ekonomistom.

Wśród wybitnych postaci świata ekonomii na srebrnych monetach NBP znaleźli się: Mikołaj Kopernik, Fryderyk Skarbek, Roman Rybarski, Stanisław Głąbiński, Stanisław Grabski, Loeopold Caro, Ferdynand Zweig, Adam Krzyżanowski, Adam Heydel, Edward Taylor i Tadeusz Brzeski. Jak powiedział podczas uroczystości otwarcia wystawy dr Barotsz Chorkowy, dziekan wydziału ekonomicznego UO, wystawa przybliży studentom postacie, których prace do chwili obecnej mają zastosowanie w gospodarce.

"W programie nauczania nie zajmujemy się historią twórców ekonomii. Myślę jednak, że dodatkowa wiedza na temat osób, które mają poważne zasługi dla teorii ekonomii, ale i jej praktycznego zastosowania w gospodarce, pozwoli na poszerzenie horyzontów wiedzy u odwiedzających tę wystawę" - uważa naukowiec.

Zdaniem prof. Pawła Frącza, dyrektora opolskiego oddziału NBP, poza aspektem historycznym, wystawa jest okazją do zapoznania się z osiągnięciami artystycznymi autorów polskich monet.

"Teza o fundamentalnej roli ekonomii dla niemal każdego przedsięwzięcia, jest powszechnie znana. Wielu z bohaterów naszej wystawy udowodniło, że wiedza ta jest niezbędna nie tylko do opisywania rzeczywistości gospodarczej, ale i poprawnego funcjonowania państwa. Przygotowując prezentowane na wystawie monety Narodowy Bank Polski udowodnił, że istnieje możliwość połączenia wartości pieniądza z przesłaniem historycznym i edukacyjnym, przy zachowaniu najwyższych standardów artystycznych i technicznych, z czego słyną polscy autorzy monet" - powiedział prof. Frącz. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ aszw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022