Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
26.11.2021 aktualizacja 26.11.2021

Gdańsk/ Z udziałem szefa MEiN wmurowano akt erekcyjny pod budowę Centrum Ekoinnowacji PG

26.11.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek bierze udział we wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. PAP/Adam Warżawa 26.11.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek bierze udział we wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. PAP/Adam Warżawa

Z udziałem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odbyła się w piątek w Gdańsku uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. Placówka ma być gotowa do użytku na przełomie 2023 i 2024 r.

Szef MEiN podkreślił, że Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej to "niezwykle istotna inwestycja".

"To nie jest kwestia tylko potrzeby, tylko konieczności. Innowacje to jest konieczność. Ekologia, ochrona środowiska to jest konieczność i nasza wspólna odpowiedzialność, solidarność z przyszłymi pokoleniami" – mówił Czarnek.

Minister podkreślił jednak, że "ekologia, a nie ekologizm".

"Ekologia jako rzeczywiście coś, co będzie nam służyć, a nie ekologizm jako ideologia, która prowadzi do animilizacji człowieka i humanizacji roślin i zwierząt, bo to obserwujemy niestety w niektórych wybrykach. I nie o wybryki chodzi, chodzi o przyszłość, ekoinnowacje. I jesteśmy przekonani, że w Politechnice Gdańskiej to w ten sposób będzie pojmowane" – dodał.

Czarnek zwrócił uwagę, że Gdańsk staje się trzecią siłą akademicką w Polsce.

"To jest wielki sukces, sukces panów rektorów. Gratuluję Związku Uczelni Fahrenheita, gratuluję tego postępu w federalizacji uczelni przy zachowaniu ich autonomii" – mówił minister.

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde podkreślił, że budowa Centrum Ekoinnowacji "wychodzi naprzeciw wyzwaniom, przed którymi staje całe nasze obecne pokolenie".

"Takimi jako walka o czystość planety, wdrażanie ekologicznych rozwiązań. Te wszystkie rozwiązania i rzeczy nie są dla nas, te rzeczy są rozwiązywane, projektowane i wdrażane dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Stając naprzeciw tym wyzwaniom, jesteśmy bardzo dumni z tego obiektu, który tutaj ma powstać. Posłuży on przyszłym pokoleniom studentów i naukowców w rozwijaniu ich kompetencji oraz ich projektów badawczych, ale przede wszystkim całemu społeczeństwo i jego potrzebom" – zaznaczył rektor uczelni.

Centrum Ekoinnowacji (CEI) PG stanowić będzie zaplecze badawczo-rozwojowe dla najważniejszych specjalizacji regionu pomorskiego, czyli budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Budowa CEI umożliwi m.in. wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w ideę budowania ekomiast i przestrzeni ekologicznych. Będą one opracowywane przez kadry naukowe PG (głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska), które będą prowadzić projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej i transportowej.

Inwestycja będzie również główną siedzibą Centrum EkoTech, jednego z sześciu nowo powołanych Centrów Naukowych PG.

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej ma być gotowe na przełomie 2023 i 2024 r. Koszt inwestycji wynosi ok. 100 mln zł, z czego 20 mln stanowi dotacja z budżetu Unii Europejskiej.(PAP)

Autor: Robert Pietrzak

rop/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022