Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
26.11.2021 aktualizacja 26.11.2021

Kolejnych sześć badaczek nagrodzonych w Programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

mat. prasowe mat. prasowe

Sześć polskich badaczek otrzymało nagrody w 21. edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Stypendystki programu prowadzą nowatorskie badania w dziedzinie nauk o życiu, poszukując skutecznych metod walki z często nieuleczalnymi chorobami - informują organizatorzy konkursu.

W tym roku do Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki aplikowały 132 kandydatki. Zgłoszone projekty naukowe obejmowały nauki o życiu i środowisku, nauki inżynieryjne i technologiczne, nauki formalne oraz nauki fizyczne. Jury, złożone z wybitnych przedstawicielek i przedstawicieli polskiej nauki, pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej, spośród najlepszych aplikacji wyróżniło sześć projektów, przyznając ich autorkom: 3 stypendia habilitacyjne po 35 tys. zł, 2 stypendia doktoranckie po 30 tys. zł i stypendium magisterskie w wysokości 20 tys. zł.

W kategorii habilitacyjnej nagrodzone dr Marzena Ciechomska z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie; dr Agata Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej, Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; dr Karolina Mikulska-Rumińska z Instytutu Fizyki, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W kategorii doktoranckiej docenione zostały: mgr Magdalena Dąbrowska z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu; mgr inż. Natalia Ochocka-Lewicka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.

W kategorii magisterskiej stypendium otrzymała mgr Monika Gońka z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

"Stypendystki Programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki udowodniły, że mają ogromny potencjał i dzięki swojej determinacji oraz przy wsparciu rodziny, uczelni czy programów stypendialnych, potrafią go znakomicie wykorzystać. To natomiast przekłada się na jakość nauki i korzyści dla całych społeczeństw. Badania tegorocznych stypendystek pokazują, że kobiety mają siłę, aby zmieniać świat i wpływać na poprawę jakości życia osób cierpiących na często nieuleczalne choroby" – powiedziała prof. dr hab. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Jury Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, cytowana w prasowym komunikacie.

Celem Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki prowadzonego od 2001 roku jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. Polska jest jednym ze 118 krajów, w których co roku przyznawane są stypendia dla utalentowanych badaczek. Dotychczas, w ramach programu w Polsce nagrodzono 111 wybitnych naukowczyń.

Program Dla Kobiet i Nauki jest częścią globalnej inicjatywy For Women in Science, która powstała dzięki partnerstwu L’Oréal i UNESCO. Stypendystki edycji krajowych mają szansę na międzynarodowe wyróżnienia: nagrodę International Rising Talents (w ich gronie są już trzy Polki: dr hab. Bernadeta Szewczyk - 2016 rok, dr hab. Joanna Sułkowska - 2017 rok oraz dr Agnieszka Gajewicz- 2018 rok) oraz L’Oréal-UNESCO Award, przyznawane co roku w Paryżu w ramach For Women in Science Week 5 laureatkom, których odkrycia dostarczają odpowiedzi na kluczowe problemy ludzkości. (PAP)

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022