
Pełne efekty zaszczepienia przeciwko infekcji koronawirusem u osób po przeszczepach nerek trwają krótko, wynika z analiz naukowców hiszpańskich. Wskazują oni, że skuteczność preparatów przeciwko Covid-19 maleje w tej grupie już po 28 dniach od pełnego zaszczepienia.
Autorzy badań przeprowadzonych przez Hiszpańskie Towarzystwo Nefrologiczne (SEN) w 50 ośrodkach medycznych tego kraju wskazali, że aż 20 proc. pacjentów z przeszczepem nerek nie było w stanie wytworzyć przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Według badania, którego wyniki opublikowano na łamach pisma "Nephrology, Dialysis and Transplantation" (https://academic.oup.com/ndt/advance-article/doi/10.1093/ndt/gfab313/6426121) u większości osób, które przeszły transplantację nerek, już po 28 dniach następuje stopniowy zanik przeciwciał przeciwko koronawirusowi.
Autorzy badania zaznaczyli, że w przypadku osób uczestniczących w badaniu najskuteczniejszy okazał się preparat firmy Moderna. Jego działanie porównano z drugim najczęściej używanym w trakcie badań preparatem - koncernu Pfizer.
Innymi użytymi podczas badania szczepionkami przeciw Covid-19 były produkty firm AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Autorzy analiz wskazali jednak, że przyjęło je zaledwie 1,5 proc. uczestników badania.
Zespół naukowców współpracujących z SEN wskazał, że dla osób po przeszczepach nerek najkorzystniejsze w dobie pandemii jest przestrzeganie zasad izolacji społecznej, a także przyjęcie dodatkowej dawki szczepionki.
Podczas badania zaobserwowano, że u 54 proc. pacjentów z przewlekłą chorobą nerek wystąpiły po szczepieniu negatywne reakcje organizmu. Do najpowszechniejszych należały: ból, złe samopoczucie, a także astenia.
Hiszpańscy naukowcy wskazali, że najwięcej niepożądanych reakcji organizmu po przyjęciu szczepionek przeciwko Covid-19 wystąpiło u osób z przewlekłą chorobą nerek po przyjęciu preparatu Moderny.
Badanie przeprowadzono na grupie 1746 dorosłych osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek, z których prawie 300 stanowiły osoby po transplantacji organów.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.