Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
10.11.2021 aktualizacja 10.11.2021

Kraków/ Powstanie Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Na przełomie 2022 i 2023 r. do użytku zostanie oddane Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH w Krakowie, na terenie miasteczka studenckiego. Umowę na budowę obiektu uczelnia podpisała z firmą Mostostal Warszawa. Wartość kontraktu to prawie 14 mln zł.

„Obiekt powstaje z myślą o naszych prężnie działających studenckich kołach naukowych. Pamiętajmy, że w AGH działa ponad 100 kół. Każde z nich potrzebuje przestrzeni do twórczego działania. W Centrum Konstrukcyjnym studenci będą mogli rozwijać projekty w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów” – powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis, cytowany w prasowym komunikacie.

Prorektor ds. studenckich AGH prof. Rafał Dańko zaznaczył, że w nowym miejscu studenci pod jednym dachem, w komfortowych warunkach, będą mogli pracować nad projektami. „Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma służyć ulepszaniu dotychczasowych projektów, ale także liczymy, że w tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje z obszaru np. inżynierii kosmicznej” – powiedział.

Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1322 m kw. Plan zakłada podział na sekcję projektową i konstrukcyjną, które zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku. Sekcja projektowa przeznaczona będzie dla kół naukowych z całej uczelni. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona będzie w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów w formie twórczej, a więc z użyciem tokarek, frezarek, spawarek, drukarek itp.

Wartość kontraktu to, według informacji przekazanych przez uczelnię, prawie 14 mln zł. Budynek, zlokalizowany na terenie Miasteczka Studenckiego AGH, ma być oddany do użytku na przełomie 2022 i 2023 r.

PAP - Nauka w Polsce,  Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022