SPiNDay 2021 – środa dniem popularyzacji nauki

Źródło: mat. prasowe
Źródło: mat. prasowe

Ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki mają w tym roku charakter stacjonarny. W środę 10 listopada zarówno muzea, centra nauki, jak i instytucje kultury zapraszają na pokazy, warsztaty, gry mobilne i wykłady popularnonaukowe. W akcji bierze udział kilkanaście instytucji należących do Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN.

Instytucje zajmujące się popularyzacją i komunikacją nauki po raz kolejny połączą siły w ogólnopolskiej akcji #SPiNDay 2021. Część wydarzeń organizowana jest w ramach projektu SPiNaj naukę, promującego osiągnięcia polskich naukowców – poprzez prezentacje sylwetek wybitnych polskich badaczy oraz upowszechnianie wiedzy o ważnych odkryciach naukowych.

Zabawy edukacyjne w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport są bezpłatne, jednak warto się zapisać ze względu na limity uczestników. Do wyboru będą zajęcia dotyczące m.in. zwierząt na lotnisku i w podróży, przebiegu „dnia z życia terminalu pasażerskiego”, a także przyczyn, dla których na lotnisku nikt nie lubi mglistych poranków. Zajęcia „Lotniskowy zawrót głowy” podpowiedzą, jak poukładać odloty, żeby każdy miał swój check-in i gate?

Centrum Nauki Experyment w Gdyni przygotowało atrakcje z ceną biletu wstępu na wystawę lub za symboliczną złotówkę. Experyment zaprasza na aktywności przybliżające sylwetki polskich naukowców. W programie SPiNDay znajdą się otwarte warsztaty pt. „Poznaj Naukowca” czy efektowne, chemiczno-fizyczne pokazy na scenie. Atrakcją specjalną będzie premiera mobilnego questu popularyzującego wiedzę o polskich fizykach pt. „Gdyby Skłodowska-Curie miała kanał na YouTube?”. Goście zostaną zaproszeni do podjęcia wyzwania i udziału w grze terenowej na wystawie CNE. Przewodniczką będzie nie kto inny, a najsłynniejsza polska badaczka, która postanowiła wykorzystać najbardziej nośny serwis internetowy, czyli YouTube do popularyzacji nauki. Do swojego kanału zaprosiła innych polskich fizyków, jak na przykład Mieczysława Wolfkego, prekursora telewizji i holografii czy Aleksandra Wolszczana, który jako pierwszy odkrył egzoplanetę, czyli planetę spoza Układu Słonecznego.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zachęca do udziału w płatnych pokazach w planetarium lub pokazach online. Pokaz pt. „Klimat – gorący temat” zostanie opatrzony wizualizacjami i fragmentami filmów. Dodatkowo zaprezentowane zostaną 3 filmiki z pokazami prezentującymi nowe technologie w walce z nadmiarem CO2 w atmosferze i globalnym ociepleniem „Słońce na Ziemi – energetyka termojądrowa, eksperyment ITER”, „Efekt cieplarniany – mechanizmy zmian klimatu” oraz „Co zrobić z nadmiarem CO2? ORCA/Paliwo słoneczne/Lasy”. Projekcje będą dostępne w sieci i promowane przez cały dzień.

Atrakcje w Hevelianum w Gdańsku będą bezpłatne, jednak obowiązują zapisy. Kosmiczne prelekcje i warsztaty dla szkół zostały przygotowane we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną i Stowarzyszeniem Robotyków SKALP. Wśród proponowanych aktywności znajdą się warsztaty tematyczne pt. „Roboty do dzieła!” Uczestnicy poznają proste roboty, przy pomocy których zmierzą się z różnymi zadaniami. O życiu na orbicie, robotach na innych planetach, misjach marsjańskich i pracy w sektorze kosmicznym opowiedzą goście podczas „Nieziemskich prelekcji”. Wykłady wygłoszą zaproszeni goście z Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Stowarzyszenia Robotyków SKALP, którzy na co dzień zajmują się tematami rodem z powieści Stanisława Lema.

Młyn Wiedzy Toruń przygotował w ramach SPiNDay pięciodniowy bezpłatny piknik popularnonaukowy oraz cykl wykładów. Na stanowiskach pikniku goście znajdą odpowiedzi na pytanie czy istnieje coś takiego jak lewoskrętna witamina C czy w jaki sposób jest przewidywana pogoda. Nie zabraknie również stanowisk poświęconych tajnikom matematyki, kryptologii oraz pozwalających wytrenować nasz mózg podczas rozwiązywania zagadek logicznych. W cyklu „Mózgowe zagadki” aktywności na stanowiskach przeprowadzą również studenci z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestnicy pikniku wezmą udział w grze terenowej związanej z polskimi neuronaukowcami (warto mieć ze sobą smartfony), grze memmory, rozwiążą “psychologiczne” krzyżówki, poznają budowę mózgu, dowiedzą się co wspólnego ma mózg z liczbami i czym jest “efekt Stroopa”. Prowadzący przedstawią również fakty i mity psychologiczne. Organizatorzy zapraszają również do wzięcia udziału w wykładach, które będą odbywały się o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (za wyjątkiem wykładu w dniu 9 listopada, który odbędzie się na wystawie “Rzeka” w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy). Będą rozmowy o życiu pozaziemskim, “gejowskim genie”, przemocy rówieśniczej czy miłości w nauce. Jedno ze spotkań będzie poświęcone sposobom rozmawiania z nastolatkiem.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zaprasza na zajęcia edukacyjne w cenie 5 zł/os. Do wyboru będą spacery „W LEMbiryncie przyszłości – śladem Lema” czy „Spacerem po Zajezdni” oprowadzanie po terenie muzeum z przypomnieniem historii miejsca oraz zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Goście będą mogli skorzystać ze strefy kreatywności „Budujemy muzeum marzeń”.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego otwiera swoje drzwi za symboliczną złotówkę. W tej cenie można obejrzeć dwie wystawy czasowe i wziąć udział w warsztatach „Skąd się biorą kolory?” i „Dawne narzędzia obserwacyjne astronomii”. Wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne” udowodni, że nauka matematyki, fizyki czy astronomii nie musi być mozolnym przebijaniem się przez gąszcz coraz mniej zrozumiałych wzorów, czy wkuwaniem kolejnego twierdzenia, prawa lub definicji. Na wystawie wystarczy uruchomić dziecięcą ciekawość i rozpocząć samodzielne eksperymenty, dzięki którym można lepiej poznać prawa rządzące światem. Na ekspozycji przygotowano ponad 40 stanowisk, gdzie możliwe jest samodzielne wykonanie eksperymentu fizycznego albo posłużenie się kopią starego przyrządu matematycznego czy astronomicznego. Z kolei wystawa „W nurcie czasu. Romuald Oramus: malarstwo i grafika z lat 1981-2021” pozwoli zapoznać się z kontekstem upływającego czasu czy to przez rytuały dnia codziennego, czy też symbolikę gotyckich katedr, w których geniusz średniowiecznych architektów ukrył złożoność wymiaru czasu i przemijania.

Park Nauki Torus w Ciechanowie 10 listopada zaprasza na warsztaty dla uczniów z ciechanowskich szkół podstawowych, a 11 listopada organizuje zajęcia dla amatorów kostki Rubika. Uczniowie będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach na temat szyfrów. Uczestnicy poznają różne techniki szyfrowania m.in szyfr Cezara i szyfry harcerskie. Bedą mogli również zapoznać się z niezwykłą historią polskich naukowców pracujących nad zagadką Enigmy.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w ramach akcji SPiN Day zaprasza na wydarzenia w cenie 5 zł/os. Prezentację „Jak widzimy, gdy patrzymy?” wygłosi dr hab. Sławomir Kulesza z Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Otwarta zostanie ponadto wystawa interaktywnej „Barwy” i odbędzie się seans fulldome „Dwa Szkiełka”.

Rzeszowskie centrum nauki zaprasza na bezpłatny dzień otwarty w ramach wydarzenia „miniPCN”. SPiNDay będzie obfitował w atrakcje, goście poszerzą swoją wiedzę dzięki interaktywnym eksponatom oraz wezmą udział w pokazach fizyczno-chemicznych.

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do Centrum Nauki Keplera. W Planetarium Wenus odbędą sie pokazy „Rok 2057” oraz „Błękitna kropka”. Goście Centrum Przyrodniczego będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „SPiNowe szyfrowanie”, gdzie spróbują odczytać przygotowany szyfr. Stoisko „Skorupy, wylinki i pióra” przybliży świat gadów i ptaków. Natomiast stoisko „Ryby nie na niby” pozwoli poznać gatunki ryb oraz ich przystosowania do życia w środowisku wodnym. Nie zabraknie obserwacji makro – i mikroskopowych. Będzie można też zwiedzić ekspozycję, tj. wystawę „ZOOM”, „Zwierzęta lasu”, „Tradycje bartne” czy „Moje Himalaje”. Wyświetlona zostanie również projekcja „Na tropie dinozaurów”, autorskiego filmu przygotowanego przez CNK-CP, przy współpracy ze specjalistami zajmującymi się tematyką paleozoologiczną. Forma filmu zainteresuje zarówno młodszych, jak starszych odbiorców. Gra karciana „Mikroquiz” będzie okazją zarówno do świetnej zabawy, jak i nauki. Karty zawierają pytania testowe z zakresu wiedzy o mikroorganizmach. Dodatkowo wyposażone są w kody QR, które pozwalają sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę, głównie o wirusach i bakteriach. Propozycja przygotowana z myślą o najmłodszych, to „Kolorowanki przyrodnicze”. Z ich prac powstanie mini wystawa.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie

https://stowarzyszeniespin.pl/obchody-spinday-2021/ oraz na https://www.facebook.com/StowarzyszenieSPIN

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera