
Dewizą zespołu redakcyjnego „Świata Wiedzy” jest „dostarczanie radości z poznawania świata”. Dziennikarze starają się uczyć i bawić wszystkie pokolenia czytelników. Interesujące odkrycia z dziedziny historii, medycyny, fizyki czy biologii przedstawione są tu w przystępny sposób i bogato zilustrowane. Lektura każdego numeru miesięcznika ma przypominać wyprawę badawczą.
Miesięcznik "Świat Wiedzy" jest finalistą konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Media.
„Równie ważne, jak przekazywanie Czytelnikowi wiedzy o najnowszych odkryciach i zaspokajanie jego ciekawości świata, jest robienie tego w sposób angażujący emocjonalnie. Chodzi tu więc nie tylko o stymulowanie intelektu, ale i uczuć. Nauka jest pełna zaskoczeń, sensacji, nietuzinkowych postaci – i to wszystko znajduje odzwierciedlenie na łamach Świata Wiedzy” – zapewnia w zgłoszeniu do konkursu Magdalena Ilkiewicz z wydawnictwa Bauer.
„Świat Wiedzy miał swoją premierę 10 lat temu. Poza magazynem podstawowym regularnie wydawane są "Świat Wiedzy - Historia", "Zoom" i "Kosmos".
W periodyku poszuszana jest bardzo różnorodna tematyka. W najnowszym wydaniu autorzy rozprawiają się na przykład z „bujdami”, które wmawiają ludziom wielkie firmy. „Dane przechowywane w chmurze są bezpieczne, droższy smartfon będzie nam dłużej służył, a produkt oznaczony napisem 'made in Poland' pochodzi z Polski?” – to przykłady korporacyjnych manipulacji i oszustw, wspomnianych w artykule. Poza tym magazyn ujawnia „najpilniej strzeżoną tajemnicę o Jamesie Bondzie” – okazuje się, że autor powieści o agencie 007 sam był superszpiegiem. Czytelnicy dowiadują się też, jak za pomocą roju dronów ugasić potężne pożary. Lektura magazynu pozwoli im odbyć wycieczkę do „Fantastycznego świata grzybów” i do Aquariusa – stacji kosmicznej, która znajduje się 20 metrów pod powierzchnią wody. Eksperci wyjaśniają także, co się dzieje, gdy mózg widzi tylko ciemność - kiedy zapada zmrok, umysł ludzki rozwija niezwykłe zdolności.
W numerze znajduje się ponadto 15 zagadek logicznych, a także stałe działy magazynu: wypowiedzi ekspertów, wybrane zdjęcie i jego historia, pytania i odpowiedzi oraz ciekawostki z dziedziny nauki, techniki i życia codziennego.
Z kolei nowy „Świat Wiedzy – Historia” podejmuje kwestię jednej bitwy, która może przesądzić o losach całej ludzkości. Tematem numeru są decydujące zderzenia cywilizacji. Eksperci analizują, co by było, gdyby te batalie potoczyły się inaczej. Poza tym czytelnicy dowiedzą się, „jak ubecy ograli CIA” – o mistyfikacji, która rozbiła antykomunistyczne podziemie. Historycy tłumaczą również, dlaczego Polacy tęsknią za Gierkiem, który – choć wpędził państwo w długi – to zdaniem wielu był świetnym przywódcą. W magazynie można także przeczytać, czym zasłynęli Polacy na Dzikim Zachodzie oraz co naukowcy sądzą o teoriach dotyczących kosmicznego pochodzenia piramid i innych artefaktów. Miłośnicy sztuki i biografii artystów będą mogli pochylić się nad losami Witkacego - skandalisty, narkomana, seksoholika?
„Świat Wiedzy ZOOM” zawiera natomiast pakiet kilkudziesięciu infografik. Ich autorzy przyglądają się miejscom, w których może wybuchnąć trzecia wojna światowa (i porównują siły stron konfliktu), analizują, co statystyka mówi o śmierci, pokazują trucizny, które są niezbędne do życia, oraz przedstawiają naukowe fakty, które brzmią jak zmyślone. Zadaniem magazynu „Zoom” jest „pokazanie piękna wiedzy z bliska” – poprzez obraz.
PAP – Nauka w Polsce
kol/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.