Nauka dla Społeczeństwa

30.06.2022
PL EN
31.10.2021 aktualizacja 31.10.2021

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki - od 8 listopada

Blisko 400 wydarzeń z różnych dziedzin nauki i sztuki zaplanowano w dniach 8-19 listopada 2021 r. w ramach 24. odsłony Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wydarzenia festiwalowe przygotowywane są przez sześć poznańskich uczelni oraz oddział Polskiej Akademii Nauk i Laboratorium Wyobraźni.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki Wydarzenie potrwa od 8 do 19 listopada. Jest to akademickie wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju.

W ramach Festiwalu sześć poznańskich uczelni: Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, poznański oddział Polskiej Akademii Nauk oraz Laboratorium Wyobraźni PPNT organizuje atrakcje, wykłady, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy, ukazujące odwiedzającym świat nauki.

„Nowa formuła Festiwalu będzie miała charakter hybrybdowy, gdzie spotkania na żywo połączone będą z aktywnością online” - informują organizatorzy.

Festiwal rozpocznie się 8 listopada o godz. 12.00 wykładem inauguracyjnym z transmisją z Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.

Łącznie przygotowano 400 wydarzeń oraz 50 ciekawostek edukacyjnych. Do tychostatnich zaliczono spotkania poświęcone m.in. internetowi rzeczy, nowym formom języka arabskiego, zadziwiającym nazwom potraw w języku chińskim ("Mrówki wchodzące na drzewo i inne chińskie dania"), wykład dla nastolatków i kolejny, dla najmłodszych: "Dlaczego drony latają?" czy spotkania "Nauka bez nudy, czyli jak wydobyć prąd z pyrki, a jajko doprowadzić do butelki?" - albo "Błądzenie myślami w ciemnych i w jasnych kolorach".

O jednej z atrakcji informuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. "Postaramy się odpowiedzieć na nieco przewrotne pytanie: czy można polubić kleszcze? Z powodu ocieplenia klimatu kleszcze zyskują dłuższą aktywność i szybciej się rozmnażają. Efekt? Rośnie ich liczba i coraz częściej słyszy się o roznoszonych przez nie chorobach. Dlatego ten „gorący” temat wywołuje wiele emocji” - informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP. Na tej uczelni prowadzone są liczne badania tych pajęczaków. „Jakie techniki badawcze stosują naukowcy? Jak wygląda zbiór kleszczy z roślinności? Czy kleszczy należy się tak bać? O obcowaniu z kleszczami i o tym jak się z nimi pracuje opowie podczas spaceru po Kampusie Cieszkowskich dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu UPP, naukowczyni z miłości, pasji i zawodu, ekolog lasu, popularyzatorka nauki.

Historia Poznańskiego Festiwalu Nauk i Sztuki sięga 1997 roku. Powstał on z inicjatywy poznańskich uczelni oraz poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. „Wspólnym, jednoczącym celem była, i nadal jest, chęć zainteresowania uczestników nauką i sztuką oraz wykształcenie wśród nich pasji” - czytamy na stronach internetowych Festiwalu.

Więcej o Festiwalu - na TEJ stronie. Harmonogram festiwalu znajduje się również TU.

amk/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022