Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
14.04.2015 aktualizacja 14.04.2015

Ponad 700 wydarzeń na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pokazy, warsztaty i wykłady składają się na XVIII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, który ma popularyzować wiedzę. Naukowcy powiedzą m.in. czy międzygalaktyczne podróże z filmu Star Trek są przyszłością fizyki i przedstawią historię „prania” brudnych pieniędzy.

Imprezę, która potrwa do czwartku, zainaugurowano we wtorek wykładem „Jąkające się geny i śpiewające genomy".

Jak powiedział PAP prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Zbigniew Pilarczyk, wielkim zainteresowaniem podczas festiwalu cieszą się pokazy chemików, w których pojawiają się wybuchy i efekty świetlne.

„Tradycją festiwalu jest, że jego odbiorcami są wszystkie grupy wiekowe. Od przedszkoli po uniwersytety trzeciego wieku. Co ważne, przychodzą całe wielopokoleniowe rodziny. Okazuje się, że ważne i skompilowane treści, które pojawiają się na uczelniach, można przekazać w sposób atrakcyjny, przyjemny i strawny dla każdego” - dodał prorektor.

Jedną z atrakcji festiwalu będzie zwiedzanie Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Jego serwerownia wypełniona jest superkomputerami, które wykonują obliczenia naukowe i archiwizują dane.

Politechnika Poznańska przedstawi możliwości międzygalaktycznego podróżowania. Naukowcom jako przykład posłuży kultowy film science fiction Star Trek. Wykładowcy postarają się odpowiedzieć, czy takie podróże są czystą fikcją, czy przyszłością fizyki.

Uniwersytet Ekonomiczny przygotował wykład „Pranie brudnych pieniędzy w teorii i praktyce”. Jak przekonują organizatorzy, problem legalizowania dochodów z działalności przestępczej od lat towarzyszy światowej gospodarce. Ekonomiści opowiedzą jak czyniono to w średniowieczu, jak obecnie przebiega typowy proces prania brudnych pieniędzy, gdzie znajdują się największe światowe „pralnie” i w jaki sposób można z nimi walczyć.

Dyrektor festiwalu Anna Młynarczyk zaznaczyła, że do Poznania przyjeżdżają również grupy spoza Wielkopolski, a w festiwalu uczestniczy ok. 40 tys. osób. „Mamy ofertę dla osób z niepełnoprawnościami. Jednym z jej punktów są warsztaty na wydziale anglistyki dla osób niedosłyszących +Po co nam słownik, skoro mamy translatory+” - powiedziała.

Młynarczyk dodała, że na kampusie Morasko zorganizowane zostaną gry z GPS-em; będzie można też zobaczyć kolekcję meteorytów, w tym unikatowy Meteoryt Morasko.

Na zajęciach przygotowanych przez PAN goście zajmą się łowieniem kryształów białkowych, przeniosą się w świat fizyki niskich temperatur oraz zbudują DNA z klocków i rurek PCV. Z kolei podczas wykładu „Nieznany epizod z początków państwa polskiego. Kim byli wojownicy z Bodzi?" zaprezentowane zostaną wyniki interdyscyplinarnych badań elitarnego cmentarzyska w Bodzi koło Włocławka z okresu formowania się monarchii pierwszych Piastów.

W Collegium Biologicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będzie można się dowiedzieć o sekretach, które kryją torfowiska. Jednym z nich są ich właściwości konserwowania szczątek roślin, zwierząt i ludzi.

Wykładowcy z Akademii Muzycznej odpowiedzą m.in. na pytanie po co orkiestrze dyrygent i jak wykorzystać ludzki głos jako inspirację do tworzenia kompozycji ruchowych. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego zdecydowali się na kuchenne rewolucje, czyli co wspólnego z medycyną ma jedzenie. Będzie też można spróbować wykonać wkłucie doszpikowe na kurzym jajku, a także zdobyć przepis na krem własnej roboty.

Pomysł organizacji corocznych świąt nauki pojawił się w 1988 roku w Edynburgu, a w Poznaniu po raz pierwszy został podjęty w 1998 roku.

PAP - Nauka w Polsce

pil/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022