Historia i kultura

Podkarpackie/ Przeszło 24 tys. osób odwiedziło Karpacką Troję

16.06.2019. PAP/Darek Delmanowicz
16.06.2019. PAP/Darek Delmanowicz

Przeszło 24 tys. osób odwiedziło od początku roku skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). "Turystów było więcej niż przed pandemią" – powiedział we wtorek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

W Trzcinicy odkryto m.in. najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed 4 tys. lat oraz grodzisko wczesnośredniowieczne. Skansen jest oddziałem krośnieńskiego Muzeum Podkarpackiego.

"Odwiedzają nas głównie turyści indywidualni. Do niedawna nie było wycieczek i grup zorganizowanych. Choć ostatnio się to zmienia" – mówił Gancarski.

Dodał, że w konsekwencji obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią placówka musiała zrezygnować z organizowania dużych wydarzeń plenerowych. "Nie odbyły się nawet kolejne edycje karpackiego festiwalu archeologicznego" – zauważył dyrektor.

Skansen zajmuje powierzchnię ponad 10 hektarów, na której jest m.in. ponad 200 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do wczesnośredniowiecznego grodu.

Jak zaznaczył Gancarski, zwiedzanie skansenu warto rozpocząć od obejrzenia filmu i wystawy obrazujących życie mieszkańców Trzcinicy w dawnych epokach. Są tam prezentowane liczne zabytki archeologiczne.

W trakcie prowadzonych w latach 90. XX w. prac archeologicznych znaleziono ok. 200 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów. Na wystawie są znalezione wówczas m.in. wyroby kościane, rogowe, kamienne, zabytki z brązu, żelaza, złota, bałtycki bursztyn, przedmioty kultu, ozdoby. "Wszystko to potwierdza dalekosiężne kontakty dawnych mieszkańców" - podkreślił Gancarski.

W Trzcinicy w latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony - kultura epoki brązu - o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Natomiast między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy był centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera