Uczelnie i instytucje

Niedzielski: apeluję do społeczności akademickiej, aby walczyć o prawdę i głosić wiedzę

11.10.2021. Minister zdrowia Adam Niedzielski (P) podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku. PAP/Adam Warżawa
11.10.2021. Minister zdrowia Adam Niedzielski (P) podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku. PAP/Adam Warżawa

Apeluję do społeczności akademickiej, aby walczyć o prawdę i głosić wiedzę – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Dodał, że obecnie obserwujemy kryzys autorytetów, czego dowodem jest ruch antyszczepionkowy.

Z powodu pandemii w uroczystości wzięła udział ograniczona liczba gości. Wydarzenie było transmitowane i dostępne online dla wszystkich zainteresowanych.

"Wkraczamy w ten rok akademicki z nowymi nadziejami, szansami i możliwościami, które postaramy się jak najlepiej wykorzystać" – powiedział rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) prof. Marcin Gruchała.

Zaznaczył, że Gdański Uniwersytet Medyczny to jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce.

"Chcemy dostosować naszą ofertę edukacyjną do potrzeb i wymogów społeczności. Myśląc o nowoczesnej nauce nie możemy zapomnieć o nowoczesnej dydaktyce i edukacji stymulującej do rozwoju. Naszym zadaniem powinno być kreowanie atmosfery przyjaznej młodym talentom. Powinniśmy położyć większy nacisk na kształcenie umiejętności miękkich, empatii i zdolności do współpracy, sięgając do najlepszych wzorców środowiskach medycznych i pozamedycznych. Jako nauczyciele akademiccy powinniśmy dokonać refleksji, czy zachowujemy właściwe proporcje między przekazywaniem wiedzy i umiejętności, a ich egzekwowaniem i oceną"– dodał.

Zwrócił uwagę, że współczesna medycyna i system ochrony zdrowia stawiają przed absolwentami uczelni medycznych ogromne wyzwania związane m.in. z dynamicznym postępem technologicznym i z wynikającym z braku kadr obciążeniem pracą zawodową.

Rektor nawiązał też do bieżącej działalności GUMed, osiągnięć studentów, doktorantów i pracowników, a także współpracy z pozostałymi uczelniami w Gdańsku. Mówił również o zaangażowaniu podległych uniwersytetowi jednostek i uczelnianej społeczności w walkę z COVID-19 i w realizację Narodowego Programu Szczepień. Wspomniał także o prowadzonych i planowanych przez uniwersytet inwestycjach.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Andrzej Duda. "Uniwersytet to wyjątkowe miejsce, gdzie w dużej mierze kształtują się postawy i poglądy młodych ludzi, stąd tak ważne są otwartość na różne punkty widzenia i kultura debaty" – napisał prezydent, dodając, że uczelnie są również miejscem kształcenia elit i przekazywania młodym pokoleniom akademickiego etosu.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. "W tym wyjątkowym dniu pragnę przekazać państwu wyrazy szacunku oraz zapewnienie o mojej pamięci. Wierzę, że w rozpoczynającym się roku wrócimy do takiego funkcjonowania uczelni, do jakiego przywykliśmy przed pandemią" – napisał szef rządu.

W czasie inauguracji głos zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

"To kolejny rok akademicki, który rozpoczynamy w realiach walki z pandemią. Pandemią, która wycisnęła ogromne piętno na działalność w każdej dziedzinie życia. Ten rok, który dzisiaj rozpoczynamy, daje nam nadzieję na systematyczny powrót do normalności" – powiedział.

Zdaniem szefa MZ postęp w walce z pandemią jest możliwy dzięki wiedzy, nauce, badaniom i zdobyczom cywilizacyjnym.

Niedzielski zauważył, że obecnie obserwujemy różne kryzysy – nie tylko ten zdrowotny związany z pandemią, ale również kryzys autorytetów. "Kryzys autorytetów widzimy w takich trywialnych przejawach jak ruch antyszczepionkowy, który zamiast wiedzy, badań prezentuje i proponuje nam łatwą manipulację, powierzchowną wiedzę, uproszczenia, skróty myślowe, które prowadzą do zupełnie nieracjonalnych wniosków. Niech ten nowy rok akademicki będzie walką o przywrócenie autorytetu wiedzy, który może wyprowadzić nas z kryzysu pandemicznego" – zaakcentował.

Zaapelował też do społeczności akademickiej, aby walczyła o prawdę. "To nasz obowiązek, by walczyć o prawdę, głosić wiedzę, mówić o obiektywnych wynikach badań, przekonywać do racjonalności, która w tej wiedzy jest głęboko osadzona" – dodał.

Minister zdrowia nadmienił, że innowacje są tą siłą w medycynie, która pomaga osiągnąć niemożliwe. "Najnowsze technologie to odpowiedź na deficyty finansowe czy kadrowe oraz starzenie się społeczeństwa i związane z tym większe zapotrzebowanie na świadczenia medyczne" – podkreślił.

"Życzę, byśmy w tym nowym roku akademickim – dzięki zdobyczom wiedzy, nauki, techniki – mogli powrócić do normalności i zająć się tym co najważniejsze w życiu akademickim, czyli badaniami i edukacją" – zakończył szef MZ.

Minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek w liście skierowanym do uczestników podkreślił, że "misją uczelni jest prowadzenie badań naukowych, odkrywanie prawdy oraz kształcenie umiejętności jej odkrywania". "Prawda jest wartością, która definiuje tę instytucję. Ma ona moc jednoczącą, może być fundamentem zgody i solidarności, także na poziomie społecznym. Prawda jest również fundamentem wolności akademickiej. Tę wolność chcemy wzmacniać i promować w każdym wymiarze działalności akademickiej" – zaznaczył Czarnek.

Tegoroczna uroczystość połączona była z nadaniem godności Aesculapius Gedanensis prof. Bolesławowi Rutkowskiemu, specjaliście z zakresu chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej i hipertensjologii.

Inauguracji towarzyszyło też wręczenie Nagrody i Medalu im. Romana Kaliszana prof. Marcinowi Kołaczkowskiemu z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gdański Uniwersytet Medyczny kształci ponad 6 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Wśród nich jest ponad 900 studentów zagranicznych, co stanowi około 15 proc. wszystkich żaków w uczelni. (PAP)

Autor: Anna Wydorska

anm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera