Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
08.10.2021 aktualizacja 08.10.2021

„Klimat nas zmienia” - rusza Festiwal Przemiany w Centrum Nauki Kopernik

Warszawa, 27.08.2014. Centrum Nauki Kopernik PAP/Tomasz Gzell Warszawa, 27.08.2014. Centrum Nauki Kopernik PAP/Tomasz Gzell

„Klimat nas zmienia” to hasło przewodnie Festiwalu Przemiany, który startuje w piatkowy wieczór w warszawskim Centrum Nauki Kopernik i potrwa do niedzieli. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Wystawa prac artystycznych i start-upowych, filmy, prelekcje i wykłady – to oferta dla wszystkich, którzy zechcą spędzić weekend w Centrum Nauki Kopernik. „Szukaliśmy świeżej perspektywy, która pozwoli nam uwierzyć, że istnieje przyszłość” – powiedział PAP Krzysztof Kornas, kurator festiwalu. Zwrócił również uwagę na to, że hasło „katastrofa”, które dominuje w przekazach medialnych, stało się przytłaczające – dlatego organizatorzy postawili na bardziej pozytywny przekaz.

„Katastrofa nie jest proroctwem zapisanym w wielkich księgach. Jest za to kilka scenariuszy – modeli, które pokazują co się stanie, jeśli pewnych kroków nie podejmiemy. Podejmijmy te kroki, bo wiemy jak” – powiedział Kornas.

O pozytywnych scenariuszach przyszłości będą opowiadać przez cały weekend goście festiwalowi.

Wykład otwarcia wygłosi prof. Naomi Oreskes, historyczka nauki z Uniwersytetu Harvarda, której przedmiotem badań jest negacjonizm klimatyczny i zaufanie do nauki. W sobotę aktywiści klimatyczni wspólnie z pisarką – Julią Fiedorczuk i filozofem Tomaszem Markiewką zastanowią się, jak mógłby wyglądać pozytywny protest klimatyczny. Osobny wykład zostanie poświęcony transformacji energetycznej.

Gościem specjalnym w sobotnie popołudnie będzie klimatolożka z IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu i Guillaume Pitronem – dziennikarz i dokumentalista.

Wystawa Przemian łączy naukę, technikę, sztukę i design. Obok eksponatów informacyjno-edukacyjnych można znaleźć i te, które mają oddziaływać na emocje, są bliższe codziennym doświadczeniom. Na wystawie będzie można spotkać i porozmawiać z twórcami i twórczyniami wybranych prac.

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022