Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
07.10.2021 aktualizacja 07.10.2021

Lublin/ Politechnika Lubelska zainaugurowała rok akademicki 2021/2022

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W środę zainaugurowano nowy rok akademicki 2021/2022 na Politechnice Lubelskiej. Rektor uczelni prof. Zbigniew Pater zaapelował do studentów o szczepienie się.

"Każdy, kto się nie szczepi staje się zagrożeniem dla najbliższych, w tym dla koleżanek i kolegów na uczelni” - powiedział rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater podczas inauguracji nowego roku akademickiego w audytorium na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.

Rektor stwierdził, że uczelnia jest „na dobrej drodze do osiągnięcia doskonałości naukowej”. Dodał, że PL została zaliczona przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” do „czołowych uczelni wyróżniających się innowacyjnością”. W 22. edycji rankingu uczelni wyższych PL zajęła 27. miejsce w kraju. „To o cztery miejsca wyżej w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji. W kategorii uczelnie techniczne zajęliśmy podobnie jak tok temu wysoką ósmą pozycję” – powiedział rektor.

W rankingu uczelni technicznych PL zajęła 8. pozycję i pierwsze miejsce w kategorii: patenty i prawa ochronne. Rektor poinformował, że w zeszłym roku akademickim PL otrzymała 70 decyzji o udzieleniu patentów na wynalazki, czyli o 21 więcej niż w roku akademickim 2019/2020.

„Pracownicy PL prowadzili także prace badawcze na rzecz podmiotów gospodarczych oraz komercjalizowali swoje wynalazki poprzez sprzedaż licencji i przygotowanie opracowań typu know how na potrzeby wdrożeń. Z tytułu tych działalności całkowita kwota uzyskanych przychodów w 2020 r. wyniosła 4,4 mln zł” – powiedział rektor.

Rektor przypomniał, że w nowym roku akademickim PL uruchomiła nowe kierunku studiów, w tym inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice, inżynieria multimediów oraz inżynieria i analiza danych. „Przygotowane na podstawie analizy rynku pracy i zapotrzebowania zgłaszanego przez otoczenie społeczno-gospodarcze cieszyły się większym zainteresowaniem niż liczba miejsc wynikająca z limitu przyjęć” - powiedział rektor. Na zakończenie swojego wystąpienia podziękował osobom, które zdecydowały się studiować na PL.

PL kształci 7800 studentów na 24 kierunkach. Ponad 770 studentów to cudzoziemcy. W tym roku naukę na pierwszym roku rozpoczęło 2730 osób.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022