Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Zielonogórski zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Zielonogórski zainaugurował w piątek nowy rok akademicki otwierający zarazem dwudziesty pierwszy rok działalności tej największej uczelni na Ziemi Lubuskiej. Na pierwszym roku studia na nim rozpoczyna ponad 2566 studentów.

Największą popularnością wśród nowych studentów cieszyły się tradycyjnie kierunek lekarski, informatyka, filologia angielska, psychologia, dziennikarstwo i kierunki ekonomiczne – poinformowała Katarzyna Doszczak z biura prasowego uniwersytetu.

„COVID-19 już od półtora roku przesłania nam wszystkie ważne sprawy, ale przecież nikt nie zwolnił nas z codziennych obowiązków. Życie na uniwersytecie musi się toczyć – nieważne w jakim trybie – zdalnym czy stacjonarnym” – mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski.

Rektor wskazał, że w nowym roku akademickim największym wyzwaniem będzie ocena jakości działalności naukowej. Z początkiem 2022 r. rozpocznie się po raz pierwszy według nowych zasad wprowadzonych przez nowe Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Na Uniwersytecie Zielonogórskim ocenie zostaną poddane 23 z 28 dyscyplin naukowych.

„W ramach poszczególnych dyscyplin oceniane będą osiągnięcia naukowe i artystyczne pracowników, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. A od wyników tej oceny będzie zależało m.in. to, jakie uprawnienia do doktoryzowania i habilitacji będziemy posiadać oraz czy i jakie kierunki kształcenia będziemy mogli tworzyć” – wyjaśnił rektor UZ.

W związku z jubileuszem 20-lecia uczelni podczas uroczystej inauguracji prof. Hieronim Szczegóła i prof. Tadeusz Biliński otrzymali tytuły Honorowego Profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przyznawane są osobom najbardziej zasłużonym dla rozwoju zielonogórskiego środowiska akademickiego.

Zgodnie z zarządzeniem władz uczelni kształcenie na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie odbywało się stacjonarnie. Z uwagi na stan pandemii jedynie wykłady w grupach powyżej 30 osób będą przeprowadzane online.

„Plan studiów został tak ułożony, aby danego dnia odbywały się tylko zajęcia stacjonarne albo tylko zajęcia zdalne. Tak samo będzie to wyglądało w przypadku studiów niestacjonarnych” – wyjaśniła Doszczak.

Uniwersytet Zielonogórski jest największą lubuską uczelnią. Studiuje na nim ponad 10 tys. osób, a kadra liczy 1808 pracowników, w tym 1070 naukowych i dydaktycznych i 738 pracowników niebędących nauczycielami dydaktycznymi.

Uczelnia ma 12 wydziałów, filię w Sulechowie i Collegium Medicum, na których oferuje naukę na ponad 60 kierunkach – 16 inżynierskich i 42 licencjackich. Pięcio– i sześcioletnie studia magisterskie oferuje na 5 kierunkach, a na 38 studia magisterskie uzupełniające. Uniwersytet ma też w ofercie 40 kierunków studiów podyplomowych. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera