Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
01.10.2021 aktualizacja 04.10.2021

W poniedziałek rusza tydzień, podczas którego poznamy laureatów nagród Nobla

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W poniedziałek rozpoczyna się tydzień, podczas którego poznamy tegorocznych laureatów nagród Nobla, m.in. z medycyny i fizjologii, fizyki oraz chemii. Wartość nagrody w każdej z dziedzin wynosi 10 mln koron (950 tys. euro).

W poniedziałek poznamy laureata lub laureatów w dziedzinie fizjologii lub medycyny, we wtorek - z fizyki, w środę - z chemii.

Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii COVID-19 komitety noblowskie zmuszone były pracować częściowo zdalnie. Werdykty będą ogłaszane przy udziale ograniczonej liczby dziennikarzy oraz publiczności, za to będą transmitowane przez internet.

„Wszyscy chcielibyśmy ogłosić koniec pandemii COVID-19, ale jest na to za wcześnie. Nagroda Nobla to globalny fenomen. Każdego roku wybrani zostają laureaci z różnych krajów. Niepewność dotycząca kierunku rozwoju pandemii i w związanych z nią możliwych ograniczeń podróżowania, wpływa na to, że w 2021 roku laureaci otrzymają medale i dyplomy w krajach swojego zamieszkania” – powiedział Vidar Helgesen, dyrektor Fundacji Noblowskiej.

Organizatorzy ciągle mają nadzieję, że 10 grudnia w małej uroczystości będzie mogła uczestniczyć publiczność. Wiadomo już, że nie odbędzie się tradycyjny bankiet, ale muzeum w Sztokholmie przygotowało specjalną wystawę poświęconą właśnie uroczystości bankietowej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć zdjęcia i kostiumy towarzyszące laureatom Nagrody Nobla na przestrzeni lat.

Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym wykłady, seminaria i koncerty towarzyszące uroczystości przyznania nagród będą dostępne online. W samym Sztokholmie będzie można podziwiać specjalną instalację świetlną – Nobel Week Lights.

Jak podała w piątek Agencja Reutera, część naukowców spodziewa się przyznania Nobla związanego z wynalezieniem szczepionki przeciw COVID-19, choć ciężko przewidzieć, czy zdarzy się to już w tym roku. Eksperci spekulują, że nagrodzone może zostać samo opracowanie techniki mRNA. Gdyby tak się stało, nagrodę odebrałyby dwie osoby: Katalin Kariko, pochodząca z Węgier i Amerykanin Drew Weissman.

Prof. Ali Mirazami z Karolinska Institute w Szwecji powiedział Reuterowi, że jednym z powodów, dla którego Akademia Szwedzka może wstrzymać się z przyznaniem nagrody dla twórców techniki mRNA, jest wiek naukowców. Kariko ma 66 lat, a Weissman 62. Zdaniem Mirazami Akademia lubi doceniać medyków na zdecydowanie późniejszym etapie kariery zawodowej – kiedy zbliżają się do osiemdziesiątki.

Na stronie nobelprize.org można jednak znaleźć informację, że w 1923 r. zaledwie 32-letni Frederick G. Banting dostał Nobla za odkrycie insuliny (wspólnie z J. J. Rickardem Macleodem). Natomiast w 1958 r. Joshua Lederberg został nagrodzony za rekombinację genetyczną, mając 33 lata.

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022