Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
04.10.2021 aktualizacja 04.10.2021

Podsumowanie projektu Platforma Polskich Publikacji Naukowych – 12 października

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dobiega końca projekt Platforma Polskich Publikacji Naukowych, którego efektem jest nowa odsłona serwisu Biblioteka Nauki. Jego podsumowanie połączone z ostatnim szkoleniem warsztatowym odbędzie się 12 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

W programie wydarzenia znalazło się m.in. podsumowanie projektu, szkolenie z obsługi aplikacji do zarządzania zasobami Biblioteki Nauki oraz warsztat z praktycznych aspektów prawnych wydawania czasopisma na otwartych licencjach.

Wydarzenie - skierowane w szczególności do redakcji i wydawców czasopism naukowych - jest bezpłatne, jednak z uwagi na limit liczby uczestników obowiązuje rejestracja. Formularz rejestracyjny jest dostępny pod linkiem. 

Biblioteka Nauki to największa internetowa biblioteka polskich publikacji naukowych w otwartym dostępie, udostępniająca w sposób otwarty pełne teksty artykułów publikowanych w polskich czasopismach naukowych i pełne teksty wybranych książek naukowych wraz z ich metadanymi.

Obecnie baza zawiera ponad 420 tys. artykułów naukowych z 1500 czasopism oraz mobilne wersje 500 książek w otwartym dostępie.

Zdaniem przedstawicieli PPPN, dzięki nowej wersji Biblioteki Nauki publikacje są jeszcze lepiej widoczne w internecie. „Ponadto usprawniliśmy mechanizm importów, pozyskaliśmy szereg nowych czasopism oraz książek, pomagaliśmy wdrażać otwarte licencje, przygotowaliśmy materiały edukacyjne oraz przeprowadziliśmy serię szkoleń. Dane udostępniamy przez otwarte API pozwalające na integrację z innymi systemami oraz raportowanie (np. do PBN). Wszystkim współpracującym z nami wydawcom i redakcjom czasopism tworzymy konta na nowej platformie pozwalające na bezpośrednią weryfikację importowanych danych, wzbogacanie ich o dodatkowe informacje oraz bieżące utrzymanie ich aktualności” – podano w informacji.

Korzystanie z Biblioteki Nauki przez czytelników nie wymaga zakładania konta. Artykuły udostępnione są jako pliki w formacie PDF, a książki dodatkowo w formatach EPUB i MOBI. Ponadto serwis umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych.

Biblioteka Nauki prowadzona jest w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Serwis powstał w ramach projektu Platforma Polskich Publikacji Naukowych, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączna jego wartość wynosi ponad 5,16 mln zł, a czego dofinansowanie to ponad 4,37 mln zł.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023