Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warszawski przystąpił do EOSC Association

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Uniwersytet Warszawski został członkiem EOSC Association, stowarzyszenia instytucji naukowych zaangażowanych w opracowanie i realizację strategii rozwoju European Open Science Cloud (EOSC).

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie środowiska otwartej nauki, które zapewni naukowcom narzędzia, serwisy i zasoby niezbędne do prowadzenia badań, a także przechowywania, wyszukiwania i ponownego wykorzystywania rezultatów badań.

W działania EOSC Association zaangażowane jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, które od wielu lat działa na rzecz otwartej nauki oraz rozwija narzędzia informatyczne i serwisy umożliwiające otwarte udostępnianie wyników badań. Pracownicy ICM UW uczestniczą w powołanych w październiku tego roku grupach zadaniowych, które wypracowują rozwiązania istotne dla realizacji i aktualizacji strategicznego planu badań i innowacji EOSC.

EOSC Association utworzone zostało 29 lipca 2020 r. przez 4 organizacje założycielskie, a aktualnie zrzesza ponad 200 członków oraz obserwatorów. Członkowie realizują cele uzgodnione w porozumieniu podpisanym przez Unię Europejską i EOSC Association. Ekosystem EOSC jest współtworzony w ramach szeregu projektów i inicjatyw finansowanych zarówno przez Komisję Europejską, jak i państwa członkowskie oraz kraje stowarzyszone, natomiast stowarzyszenie odgrywa ważną rolę w koordynacji tych inwestycji.

Więcej informacji na temat EOSC Association znaleźć można na stronie: https://eosc.eu

PAP - Nauka w Polsce

uka/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

  • 20.11.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji, pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski (P) oraz zastępca dyrektora centrum ds. Komputerów Dużej Mocy inż. Marek Magryś (L) przy superkomputerze Helios w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie, 20 bm. Minister cyfryzacji wziął udział w konferencji prasowej nt. wsparcia budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji, która ma powstać w ACK Cyfronet.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister cyfryzacji: chcemy, żeby Polska była liderem cyfryzacji i AI w Europie, szczególnie przed naszą prezydencją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera