Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
01.10.2021 aktualizacja 01.10.2021

Lublin/ Centrum Transferu Wiedzy KUL od czwartku z imieniem kard. Stanisława Nagyego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Centrum Transferu Wiedzy KUL nosi od czwartku imię kard. Stanisława Kazimierza Nagyego, który był wykładowcą tej uczelni. Podczas uroczystości związanych z setną rocznicą jego urodzin została odsłonięta także pamiątkowa tablica poświęcona kardynałowi.

"Dla uznania zasług kard. Stanisława Nagyego, wykładowcy KUL, profesora nauk teologicznych, kierownika Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej i Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, członka Międzynarodowej Komisji Teologicznej i eksperta w synodach biskupów w Rzymie, wielkiego Polaka odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, postanawialiśmy symbolicznie zaznaczyć pamięć o nim w środowisku uniwersyteckim" – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Imię kard. Stanisława Nagyego nadano w czwartek Centrum Transferu Wiedzy KUL, a w gmachu głównym uniwersytetu odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona kardynałowi. W uroczystościowych związanych z setną rocznicą urodzin kardynała uczestniczył Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik.

Kard. Stanisław Nagy był sercaninem – kapłanem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, emerytowanym profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowcą teologii fundamentalnej i ekumenicznej, honorowym przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawia II w Lublinie. Urodził się w śląskiej, górniczej rodzinie, 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym. W 1952 r. na KUL obronił pracę doktorską, w 1968 uzyskał habilitację, w 1979 tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 profesora zwyczajnego.

Od 1958 r. aż do przejścia na emeryturę wykładał teologię fundamentalną na uniwersytecie. Był także prodziekanem Wydziału Teologii, kierownikiem Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, przewodniczącym Senackiej Komisji Stypendialnej, Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022