Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
01.10.2021 aktualizacja 01.10.2021

W związku z nowym rokiem akademickim do Krakowa zjeżdża 80-90 tys. studentów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W związku z rozpoczęciem nowego roku akademickiego do Krakowa zjeżdża – według szacunków uczelni – 80-90 tys. studentów, w tym kilkanaście tysięcy obcokrajowców. Rektor UJ nie krył w rozmowie z dziennikarzami, że zwiększa to zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„To niewyobrażalna wymiana, na uczelnie przyjadą osoby z całej Polski i świata. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe i średnie, to nie ma aż takiego zagrożenia, ponieważ uczniowie są z tych samych regionów” – powiedział w czwartek prof. Jacek Popiel.

Podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby nauka zdalna mogła zastąpić nauczanie stacjonarne. Zdaniem rektora studenci z zagranicy są w większości zaszczepieni, wielu z nich, aby wejść na pokład samolotu, musiało zyskać wcześniej paszport covidowy. Zapewnił, że Uniwersytet Jagielloński jest gotowy zmienić tryb pracy, gdyby okazało się, że liczba zakażeń w kraju wzrośnie.

W nowym roku akademickim uczelnie planują wrócić do nauki stacjonarnej. Na Uniwersytecie Jagiellońskim tylko nieliczne zajęcia będą się odbywać w trybie zdalnym. Wykłady, które przewidują więcej niż 25 uczestników, będą w formie zdalnej. Przewidziano także zajęcia w formie hybrydowej – część studentów ma być obecna na sali, część ma się łączyć z pozostałymi za pośrednictwem internetu.

„Jestem zaniepokojony tym, że nie ma rozporządzenia, w którym mielibyśmy dostęp do paszportów covidowych” – powiedział prof. Popiel.

Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o niedopuszczenie do wystąpienia ogniska koronawirusa w akademikach, ale też o studentów kierunków medycznych – dyrektorzy szpitali uniwersyteckich nie mają możliwości sprawdzenia, czy studenci wchodzący do lecznicy są zaszczepieni, a dyrektorzy szpitali nieuczelnianych mogą zabronić niezaszczepionym studentom wejścia na zajęcia do szpitala.

Jeśli chodzi o akademiki, to rektor UJ zaznaczył, że uczelnia starała się nie ograniczać liczby miejsc, ponieważ studenci są w różnych sytuacjach materialnych, a ceny kwater prywatnych rosną.

W roku akademickim 2021/2022 tylko na UJ w Krakowie studiować będzie ponad 30 tys. studentów.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022