Uczelnie i instytucje

Collegium Intermarium podpisało umowę z francuskim instytutem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Organizacja wydarzeń i wymiany akademickiej i publikacje ekspertyz zakłada umowa o współpracy Collegium Intermarium z francuskim Instytutem Nauk Społecznych, Ekonomicznych i Politycznych (ISSEP), którą w czwartek podpisano w Warszawie.

Collegium Intermarium, uczelnia związana z Instytutem Ordo Iuris, rozpoczyna działalność wraz z początkiem nowego roku akademickiego. W piątek w Warszawie jej rektor Tymoteusz Zych podpisał umowę o współpracy z Instytutem Nauk Społecznych, Ekonomicznych i Politycznych (Institute Social Studies Économiques & Politiques – ISSEP). Uczelnię założyła Marion Maréchal (wnuczka Jean-Marie Le Pen i siostrzenica Marine Le Pen). Maréchal jest byłym politykiem skrajnie prawicowego Frontu Narodowego.

"Dzisiaj akademia poszła bardzo daleko od tego właściwego jej ducha, od oryginalnej idei uniwersytetu, od pojmowania uniwersytetu jako przestrzeni wolnej i nieskrępowanej debaty, poszukiwania prawdy, dla którego także idee dobra i piękna są stałym punktem odniesienia" – mówił w czasie podpisania umowy z ISSEP rektor Collegium Intermarium Tymoteusz Zych, mówiąc o tym, co było przyczyną nawiązania współpracy z francuską uczelnią.

W jego ocenie obecnie "jest coraz miejsca na prawdę, a coraz więcej miejsca na ideologię, które ją wypierają".

"Ideologie, które mają charakter aprioryczny, z góry przyjmują jakieś założenia i ideologów nie interesuje rzeczywistość, nie interesują fakty. Znacznie bardziej interesuje ich to, żeby dowieść tego, co już na wstępie zostało uznane za właściwe" – przekonywał Zych.

"My otwarcie i jasno nawiązujemy i do tradycji klasycznej, i do tradycji filozofii greckiej, i do prawa rzymskiego, i wreszcie do całego dziedzictwa, żywego dziedzictwa chrześcijańskiego, w tym oczywiście do chrześcijańskiej etyki, która jest dla nas punktem odniesienia" – dodał Zych.

Dyrektor ISSEP Marion Maréchal powiedziała, że wraz z Collegium Intermarium chce współpracować m.in. w zakresie wymiany akademickiej, badań czy publikacji. Celem – jak mówiła – jest stworzenie nowych europejskich elit. Maréchal dodała, że dowiedziała się o Collegium Intermarium, dzięki wywiadowi opublikowanemu w języku francuskim. Wówczas zauważyła, że wartości tej polskiej uczelni są zbliżone do instytutu, którym kieruje Maréchal.

"Odnalazłam (w Collegiun Intermarium) ideę całkowitego rozwoju osobowości, a nie tylko formowania ekspertów, odnalazłam też ideę wielodyscyplinarności, przywiązania także do pluralizmu intelektualnego" – powiedziała.

W przekazanym komunikacie prasowym czytamy, że celem umowy obu uczelni jest również "budowanie przestrzeni do dyskusji o wspólnej kulturze i różnorodności tradycji cywilizacji europejskiej". Sygnatariusze zapewnili także, że będą przypominać "o prawdziwym celu edukacji – integralnym rozwoju człowieka".

Inauguracja działalności międzynarodowego Collegium Intermarium odbyła się w maju br. Wówczas poinformowano, że nowa uczelnia opierać się ma na doświadczeniu organizacji eksperckich i think tanków, w tym Instytutu Ordo Iuris, którego eksperci współtworzą kadrę dydaktyczną i naukową. Obok edukacji jej zadaniem jest stworzenie platformy międzynarodowej debaty i badań kluczowych wyzwań społecznych, prawnych i ekonomicznych stojących przed naszym regionem.

"Nasza uczelnia stanowi też przystań dla wszystkich tych, którzy poszukując wolności i ładu, nie boją się nawiązywać do dorobku poprzednich pokoleń, w tym źródeł naszej cywilizacji – rzymskiego prawa, greckiego umiłowania prawdy i żywego dziedzictwa chrześcijaństwa" – czytamy na stronie uczelni.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera