Orlen i Politechnika Śląska zawarły ramową umowę ws. konsorcjum w dziedzinie katalizy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Orlen i Politechnika Śląska podpisały w piątek ramową umowę Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy "NEXT-CATALYSIS". Ma ono zapewnić intensyfikację rozwoju innowacyjnych katalizatorów, które mogłyby mieć zastosowane w Orlenie, w tym jego zakładzie w Płocku - podał koncern.

Informując o umowie podpisanej w piątek w Gliwicach (Śląskie) przez prezesa Orlenu Ireneusza Fąfarę i rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marka Pawełczyka, koncern podkreślił, że w najbliższym czasie porozumienie w sprawie Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy "NEXT-CATALYSIS" sygnuje ją również Uniwersytet Warszawski, przy czym trwają rozmowy z kolejnymi partnerami naukowymi.

Jak wyjaśnił Orlen, inicjatywa ma na celu nawiązanie i zacieśnianie współpracy z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Polsce w zakresie opracowywania nowych katalizatorów, a także wymiany wiedzy i doświadczeń oraz edukacji przyszłych kadr pracowników obszarów badawczo-rozwojowych. Koncern zwrócił uwagę, że był inicjatorem powstania konsorcjum przemysłowo-naukowego w tej dziedzinie.

"Ma ono zapewnić intensyfikację prac nad rozwojem innowacyjnych katalizatorów, które będą mogły zostać zastosowane w procesach przemysłowych, realizowanych przez Orlen, w tym m.in. w zakładzie produkcyjnym w Płocku" - podkreślono w informacji. Koncern zapowiedział, że w ramach prowadzonych działań będzie współpracował z partnerami naukowymi, także w obszarze edukacji przyszłych kadr naukowców i pracowników obszarów badawczo-rozwojowych.

"To niezwykle ważna inicjatywa, obrazująca nasze spojrzenie na rozwój koncernu, wspierany przez badania i innowacje" - ocenił prezes Orlenu Irenuesz Fąfara, cytowany w komunikacie.

Wskazał jednocześnie, że o realizacji takiego kierunku Orlen potrzebuje świata nauki "z jego pasją, wiedzą i infrastrukturą", natomiast w zamian oferuje "ścieżkę do komercjalizacji nowych technologii, praktyczną wiedzę naszych ekspertów oraz możliwości badawcze i testowe własnych centrów badawczo-rozwojowych".

"Istotne są również próby przemysłowe na +żywym organizmie+, którym są zakłady produkcyjne Grupy Orlen" – dodał Fąfara.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk przyznał, że dla uczelni Orlen to wyjątkowy partner, z którym współpraca otwiera szereg możliwości. "Rozpoczynamy od tematu katalizy, w którym mamy duże osiągnięcia i znakomitych naukowców. To pole do wspólnych prac badawczo-rozwojowych, ale także rozwoju kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr" - oświadczył.

Prof. Pawełczyk wyraził przekonanie, że dzięki podpisanemu porozumieniu, Politechnika Śląska "stanie się liderem współpracy z jedną z największych firm w Europie, także i w innych obszarach".

Orlen przypomniał, że większość procesów w jego zakładach produkcyjnych zachodzi z udziałem katalizatorów. Dodał przy tym, że dotychczas w ramach projektów badawczo-rozwojowych uzyskano kilka rozwiązań charakteryzujących się lepszymi parametrami w stosunku do komercyjnych katalizatorów, jednak koncern - jak podkreślono w informacji - "chce podejmować kolejne wyzwania związane z opracowywaniem autorskich, nowatorskich materiałów katalitycznych".

"Wymaga to zaangażowania nie tylko zasobów własnych, ale też nawiązania ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowym, które dysponuje specjalistyczną wiedzą i infrastrukturą badawczą. I właśnie w tym celu koncern zainicjował Konsorcjum Przemysłowo-Naukowe w dziedzinie katalizy +NEXT-CATALYSIS+" - ocenił Orlen.

Odnosząc się do formuły działalności konsorcjum, koncern wyjaśnił, że badania obejmujące opracowanie nowatorskich materiałów katalitycznych będą w pełni odpowiadać potrzebom technologicznym jego zakładów produkcyjnych i jednocześnie realizowane będą w ścisłej współpracy z obszarami produkcji, technologii oraz zakupów katalizatorów.

Orlen zaznaczył przy tym, że podstawowa działalność Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy "NEXT-CATALYSIS" prowadzona będzie zgodnie ze "zdefiniowanym programem badawczym", który oprócz potrzeb koncernu, uwzględniał będzie także projekty badawczo-rozwojowe proponowane przez partnerów naukowych, zaangażowanych w inicjatywę.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija też segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje również rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.

W Płocku (Mazowieckie) znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny Orlenu, który jest największym w Polsce kompleksem rafineryjno-petrochemicznym ijednym z największych tego typu w Europie. (PAP)

mb/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczecin/ Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zrobili chipsy z mięsa karpia

  • 5.11.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (P) i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) podpisują list intencyjny ws. Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Gawkowski: na polską sztuczną inteligencję wydamy kwotę rzędu 1 mld zł

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera