Nauka dla Społeczeństwa

17.08.2022
PL EN
30.09.2021 aktualizacja 30.09.2021

Chiny chcą skonstruować do 2028 rakiety zdolne do wynoszenia misji załogowych na Księżyc

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chiny zakładają, że do 2028 będą w stanie skonstruować rakiety zdolne do wynoszenia misji załogowych na Księżyc - przekazała w środę główna chińska instytucja, zajmująca się programem kosmicznym. Nowa konstrukcja ma być w stanie wynieść w kierunku ziemskiego satelity statki kosmiczne o wadze od 15 do 50 ton.

Ponadto, rakieta będzie mogła wynosić statki kosmiczne o wadze 12 do 44 ton w kierunku Marsa - dodał Liu Bing, zastępca głównego projektanta Chińskiej Korporacji Nauki i Techniki Przestrzeni Kosmicznej (CASC). O nowej technologii poinformowano podczas największych w Chinach targów lotniczych w mieście Zhuhai, w prowincji Guangdong na południu kraju.

Według wcześniejszych zapowiedzi rządu w Pekinie, chiński program kosmiczny zakładał, że będzie w stanie zrealizować misję załogową na Księżyc do 2030.

Chiny pomimo przyśpieszenia w podboju kosmosu wciąż pozostają w tyle za Stanami Zjednoczonymi - przypomina agencja Reutera. NASA po raz ostatni wysłała załogową misję na Księżyc w 1972 roku, a kolejne lądowanie na Srebrnym Globie planuje na 2024.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po USA i b. ZSRR, który wysłał w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję, aby stać się potęgą w tej dziedzinie do 2030 roku.

Chiny budują także własną stację kosmiczną. Między innymi dlatego, że z powodu sprzeciwu USA nie miały dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zgodnie z planem stacja Tiangong („niebiański pałac”) ma zostać ukończona do końca 2022 roku i ma krążyć wokół Ziemi na wysokości pomiędzy 350 a 450 km. 17 września br. trzej chińscy taikonauci (astronauci) powrócili na Ziemię po 90 dniach spędzonych na powstającej stacji kosmicznej, co stanowi rekord pobytu w przestrzeni kosmicznej dla chińskiego programu kosmicznego. (PAP)

ska/ mal/

arch.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022