Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
13.09.2021 aktualizacja 13.09.2021

Rozpoczął się 40. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Źródło: PTA. Źródło: PTA.

Szczecin został na kilka dni wirtualną stolicą polskiej astronomii jako gospodarz 40. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – największej polskiej konferencji o astronomii i badaniach kosmosu. Wśród prelegentów wydarzenia znajduje się m.in. trzech laureatów Nagrody Nobla.

Zjazdy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) organizowane są co dwa lata i stanowią przegląd tematyki badawczej, podejmowanej przez polskich astronomów, pracujących w krajowych i zagranicznych ośrodkach badawczych oraz dla naukowców zagranicznych, pracujących w polskich instytutach.

W rym roku konferencja odbywa się online, z wyjątkiem pierwszego dnia (w formule hybrydowej). Do udziału w konferencji zgłosiło się blisko 160 uczestników z kraju i zagranicy, potrwa od 13 do 17 września 2021 roku, a publicznie dostępne (online) będą transmisja z ceremonii otwarcia oraz wykłady noblistów.

Program konferencji podzielono na siedem sesji tematycznych obejmujących Słońce i heliosferę, układy planetarne i życie, gwiazdy, gromady gwiazdowe i materię międzygwiazdową, obiekty zwarte (np. czarne dziury, gwiazdy neutronowe), galaktyki spokojne i aktywne oraz materię międzygalaktyczną, kosmologię i strukturę Wszechświata, a także historię astronomii, edukację i popularyzację.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Krzysztof Górski z NASA Jet Propulsion Laboratory, przedstawiając misję satelitarną Gamow, planowaną w ramach programu NASA 2021 MIDEX. W projekcie tym może wziąć udział Polska.

W gronie zaproszonych prelegentów są m.in. laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycia związane z astronomią: prof. Reinhard Genzel – laureat Nagrody Nobla w 2020 roku za odkrycie supermasywnego zwartego obiektu w centrum naszej galaktyki, prof. Barry C. Barish – laureat Nagrody Nobla w 2017 roku za decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych, a także prof. Didier Queloz – laureat Nagrody Nobla w 2019 roku za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego.

W trakcie uroczystości przedstawiono laureatów nagród przyznawanych przez PTA. Medal Bohdana Paczyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii i astrofizyki, czyli najwyższe odznaczenie PTA, otrzymał prof. Romuald Tylenda. Nagrodę i Medal im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie przyznano w tym roku dwóm organizacjom. Jedną jest Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne (PPSAE), a drugim (nagroda specjalna) Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). Z kolei Nagrody Młodych PTA dla młodych naukowców za wybitny indywidualny dorobek w dziedzinie astronomii powędrowała do dr Joanny Drążkowskiej.

40. Zjazd PTA został objęty patronatami przez Ministra Edukacji i Nauki; Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej; Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Szczecina oraz Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego – prof. dr hab. Waldemara Tarczyńskiego.

Organizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Uniwersytet Szczeciński. Partnerem pomagającym przy organizacji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Szczecinie, natomiast Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie udostępniło salę wykładową na uroczystość otwarcia konferencji.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów, założona w 1923 roku. Prowadzi działalność naukową oraz popularyzuje astronomię. Jest także wydawcą naukowej serii „Proceedings of the Polish Astronomical Society” oraz popularnonaukowego czasopisma i portalu „Urania – Postępy Astronomii”, a także koproducentem programu telewizyjnego Astronarium.

Nauka w Polsce - PAP

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023