Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
10.09.2021 aktualizacja 10.09.2021

Spożywanie awokado wpływa na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej u kobiet

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Regularne spożywanie awokado przyczynia się do zmiany umiejscowienia tłuszczu w okolicach brzucha u kobiet – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Illinois, których wnioski opublikował „Journal of Nurtition”.

Do badań rekrutowano 105 dorosłych osób z nadwagą lub otyłością. U kobiet, które przez 12 tygodni codziennie konsumowały awokado zaobserwowano zmniejszenie poziomu głębokiego tłuszczu trzewnego.

„Celem nie była utrata wagi, lecz zrozumienie, w jaki sposób awokado wpływa na magazynowanie tłuszczu w organizmie. Lokalizacja tłuszczu ma bowiem duże znaczenie dla zdrowia” – mówi prowadzący badania dr Naiman Khan.

Tłuszcz trzewny otacza narządy wewnętrzne i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, dlatego też jest bardziej szkodliwy niż tłuszcz podskórny.

Redukcję tłuszczu trzewnego zaobserwowano jedynie u kobiet spożywających awokado. W przypadku mężczyzn lokalizacja tłuszczu pozostała bez zmian. U obu płci konsumpcja awokado nie wpłynęła na tolerancję glukozy.

„Zmiany w jadłospisie mogą modyfikować to, w jaki sposób tłuszcz rozkłada się w naszym organizmie. Dalsze badania mogą pomóc ustalić, dlaczego awokado korzystnie wpływa na dystrybucję tłuszczu u kobiet, jednak nie u mężczyzn” – komentują autorzy publikacji (DOI: 10.1093/jn/nxab187) .(PAP)

koc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023