Pszczoły nie tylko bzyczą, w ulu słychać też ich tupanie oraz komunikację – wynika z badań polegających na „podsłuchiwaniu” owadów. Specyfikę komunikacji pszczół zbada w innowacyjnej pasiece studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Anna Tomańska, studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej sprawdzi, jakie dźwięki wydają gdy są zadowolone, a jakie, gdy są zaniepokojone lub chore. Jej zdaniem, dźwięki z wnętrza ula mogą być nie tylko fascynujące, ale niezwykle ciekawe pod kątem testowania nowoczesnych urządzeń w hodowli tych owadów.
Ule znajdują się w nowo powstającej pasiece w Górach Sowich. Opiekunem naukowym bioakustycznego projektu jest prof. Paweł Chorbiński. Studentka otrzymała stypendium z programu „Magistrant wdrożeniowy na UPWr”.
„Wiedziałam, że by projekt się powiódł, trzeba ule wygłuszyć i zamontować w nich dobre mikrofony oraz czujniki ciepła i wilgotności. Wykorzystałam do tego popularne, drewniane ule wielkopolskie. Wyposażyłam je w pianki akustyczne, w środku zainstalowałam niezbędną elektronikę i zaprosiłam do środka pszczelą rodzinę. Ta szybko się tam zadomowiła. Potem zadomowiły się dwie kolejne” – opowiada studentka.
Anna Tomańska przez kilka ostatnich miesięcy nagrywała dźwięki z ula, rejestrowała każdy spadek wilgotności czy temperatury i analizowała je.
W kolejnych krokach naukowcy będą sprawdzać, czym będzie różnić się komunikacja pszczół, kiedy w ulu będzie matka z mniejszą lub większą liczbą robotnic, sama matka albo dwie matki.
„Chcemy wyselekcjonować dźwięki, jakie wydają spokojne pszczoły od tych, które słychać, gdy są zaniepokojone. Podobnie z temperaturą: w jakich sytuacjach spada, a kiedy rośnie. Analiza i wnioski z tych badań z pewnością pomogą pszczelarzom. Będą mogli na odległość, za pomocą elektroniki zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom w pasiece” – wyjaśnia Tomańska.
Dodaje, że pszczoły są wyjątkowe, ale i coraz bardziej zagrożone. Projekt ma także wymiar artystyczny, w jego ramach powstaje audycja radiowa.
PAP – Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.