
Wśród mężczyzn w średnim wieku, z nadciśnieniem, którzy doświadczali kłopotów z erekcją, poprawę przynosiła tzw. dieta śródziemnomorska. Takie żywienie poprawiało działanie naczyń krwionośnych.
Mężczyźni z nadciśnieniem mają dwukrotne podwyższone ryzyko zaburzeń erekcji, niż ich koledzy z ciśnieniem prawidłowym - przypominają badacze z Uniwersytetu w Atenach.
Uważa się, że główną przyczyną tego typu problemów są uszkodzenia małych tętnic, które tracą zdolność do kurczenia się i regulowania przepływu krwi. Dodać do tego trzeba zachodzący z wiekiem, możliwy spadek poziomu testosteronu.
Wcześniejsze badania wskazywały natomiast na pozytywne działanie ćwiczeń fizycznych u mężczyzn ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym.
Jednocześnie wiadomo też, że tzw. dieta śródziemnomorska obniża ciśnienie krwi, zapobiega zawałom i udarom u osób z podwyższonym ryzykiem takich zdarzeń.
Naukowcy z Aten sprawdzili więc styl żywienia 250 mężczyzn w wieku średnio 56 lat, z nadciśnieniem i zaburzeniami erekcji.
Uwzględnili też aktywność fizyczną ochotników i poziom testosteronu w ich krwi. Dodatkowo zbadali stan naczyń krwionośnych uczestników.
Tak uzyskane wyniki odnieśli do sprawności seksualnej mężczyzn.
Analiza pokazała, że z żywieniem według tzw. diety śródziemnomorskiej wiązał się lepszy stan układu krążenia, a także zdrowsze stężenie testosteronu i mniej problemów z erekcją.
Zdrowsze naczynia krwionośne i poziom testosteronu towarzyszyły także mężczyznom bardziej wysportowanym.
„W naszym badaniu, odżywianie zgodne z dietą śródziemnomorską wiązało się z większą wydolnością fizyczną, zdrowszymi tętnicami, lepszym przepływem krwi, wyższym poziomem testosteronu oraz lepszą zdolnością do erekcji. Nie sprawdzaliśmy stojących za tym mechanizmów, ale wydaje się prawdopodobne, że ten styl żywienia poprawia sprawność organizmu i erekcje przez wspieranie naczyń krwionośnych oraz ograniczenie spadku testosteronu, który może nastąpić w średnim wieku”. (PAP)
Autor: Marek Matacz
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.