Nie lubimy mieć sekretów przed bliskimi

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

To, czy skrywamy przed kimś tajemnicę jest związane z jakością relacji między nami a drugą osobą. Osoby cieszące się dobrymi relacjami z partnerem, przyjacielem lub rodzicem niechętnie utrzymują sekrety - informują psychologowie na łamach Personal Relationships.

Alisa Bedrov, psycholog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Stanach Zjednoczonych postanowiła sprawdzić, jak utrzymywanie tajemnicy przed partnerem może odbić się na związku lub relacji między ludźmi. “Każdy z nas kiedyś trzymał coś w sekrecie. Niewiele jednak uwagi poświęcono zagadnieniu przed kim mamy tajemnice i czy sekretne informacje mogą mieć znaczenie dla drugiej osoby” - mówi autorka badania.

W badaniu wzięło udział ponad 500 dorosłych osób, w tym studentów. Badani odpowiadali na serię pytań dotyczących sekretów, które ukrywali przed innymi - rodzicami, przyjaciółmi lub partnerami, oraz relacji jakie między nimi panują.

Psychologowie odkryli, że ci, którzy mieli lepszą i bliższą relację z osobą, przed którą skrywali sekret, byli bardziej zaniepokojeni faktem, że zachowana tajemnica może zaburzyć dobre relacje między nimi. Ponadto, tym uczestnikom, którzy cieszyli się dobrymi i bliskimi relacjami z innymi, nie zależało tak bardzo na skrywaniu przed nimi jakichkolwiek sekretów. Obawiali się też negatywnych reakcji drugiej osoby na wiadomość o tajemnicy.

“Ci, którzy mimo wszystko zachowywali tajemnicę przed drugą osobą, robili to tylko po to, aby uniknąć ewentualnych kłótni i zaburzenia dobrych relacji między nimi” - zauważa Bedrov.

Ogólnie rzecz biorąc, zachowywanie tajemnicy przed drugą osobą, było postrzegane jako coś, co może negatywnie oddziaływać na relację między badanymi, a ich bliskimi.

Psychologowie są zgodni co do wyników badań - posiadanie tajemnic nie szkodziło zbyt mocno kontaktom między dwiema osobami, gdy relacja była postrzegana jako bliska i zadowalająca, a jedynym celem zachowania tajemnicy było unikanie wywołania negatywnych emocji mogących zaszkodzić relacji.

Naukowcy zaznaczają jednak, że ich badanie opiera się tylko na perspektywie jednej strony - tej, która posiada sekret i jej postrzegania relacji. „Biorąc pod uwagę, jak powszechne jest posiadanie tajemnic w życiu codziennym i ich potencjalnie negatywne oddziaływanie zarówno na samopoczucie jak i relacje z innymi, więcej badań powinno koncentrować się na tajemnicy jako zjawisku społecznym i uwzględniać kontekst społeczny, w którym występuje”- mówi Bedrow.

źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pere.12373

Agnieszka Niewińska - Lewicka (PAP)

anl/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.09.2024 EPA/SPACE X

    USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera