Orzeszki ziemne mogą zwiększać ryzyko przerzutów raka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Częste spożywanie orzeszków ziemnych przez osoby z nowotworami może zwiększać ryzyko przerzutów – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Carcinogenesis”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu wykazali (DOI: 10.1093/carcin/bgab059), że zawarta w orzechach aglutynina wchodzi w interakcję z komórkami śródbłonka naczyń krwionośnych, stymulując produkcję cytokin IL-6 i MCP-1. Cytokiny te przyczyniają się do przerzutów.

Aglutynina orzechowa jest białkiem wiążącym węglowodany, które po zjedzeniu orzeszków ziemnych szybko trafia do krwioobiegu.

Wzmożona produkcja cytokin sprawia, że na powierzchni innych komórek śródbłonka zaczyna pojawiać się więcej cząsteczek adhezyjnych (wpływających na przyleganie jednych komórek do drugich). To z kolei sprawia, że są one bardziej atrakcyjne dla cyrkulujących komórek nowotworowych, które mogą wykorzystać je do rozprzestrzeniania się na inne partie organizmu.

Już wcześniej badacze zauważyli, że aglutynina wiąże się z łańcuchami węglowodanowymi występującymi głównie na powierzchni komórek nowotworowych i przednowotworowych oraz wchodzi w interakcję z większymi białkami na powierzchni tych komórek. Ułatwia to komórkom nowotworowym przyleganie do ścian naczyń krwionośnych.

Choć szeroko zakrojone badania przeprowadzone w USA nie wykazały znaczącego wpływu spożywania orzeszków ziemnych na umieralność z powodu nowotworów, istnieje możliwość, że spożywane dużych porcji orzeszków może zwiększać ryzyko przerzutów. Dlatego w przypadku pacjentów nowotworowych zalecany jest umiar – komentują autorzy.(PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera