Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
03.08.2021 aktualizacja 03.08.2021

Selen kluczowy dla mikrobów spod dna oceanu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Selen może być kluczowym pierwiastkiem dla funkcjonowania mikroorganizmów zamieszkujących głęboko pod dnem oceanów – piszą naukowcy na łamach periodyku „Geology”.

Prowadzone w ostatnich dekadach odwierty w dnie morz i oceanów dowodzą, że poniżej dna morskiego funkcjonuje bogata biosfera złożona z mikroorganizmów. Dostają się tam substancje odżywcze, dzięki którym mikroorganizmy mogą przetrwać w ekstremalnym środowisku.

Jest to jednak środowisko mało dostępne dla badań, dlatego naukowcy nie przestają zastanawiać się, na czym opiera się jego funkcjonowanie.

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Brazylii i Niemiec zbadał bogate w selen samorodki platyny i palladu ze złoża w Minas Gerais (Brazylia). Samorodki powstały ok. 180 mln lat temu, na głębokości ok. 800 m. Zdaniem badaczy w ich powstawaniu mogły odgrywać rolę również procesy biologiczne, tzn. mikroorganizmy.

Okazuje się więc, że selen może odgrywać kluczową rolę w takich ekosystemach, ponieważ dostarczać może znacznie więcej energii niż np. siarczany. Nawet niewielkie ilości selenu mogą potencjalnie podtrzymać aktywność drobnoustrojów, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki fizykochemiczne.

Więcej na stronie: www.geosociety.org/GSA/News/pr/2021/21-43.aspx (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022