Zmarł prof. Włodzimierz Borodziej

20.05.2019. Historyk prof. Włodzimierz Borodziej. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
20.05.2019. Historyk prof. Włodzimierz Borodziej. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Po długiej chorobie zmarł prof. Włodzimierz Borodziej – historyk specjalizujący się w historii Polski, Niemiec oraz Europy Środkowo-Wschodniej. O śmierci historyka poinformował Wydział Historii UW. Prof. Borodziej miał 64 lata.

Prof. Włodzimierz Borodziej urodził się w 1956 r. Ukończył studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie następnie uzyskał tytuł doktora oraz doktora habilitowanego.

Z IH był związany zawodowo od lat siedemdziesiątych. Tytuł profesora otrzymał w 1996 r., a profesorem zwyczajnym został w 2004 r.

W latach 1999-2002 prof. Borodziej pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykładał także jako Gastprofessor na Uniwersytecie Filipa w Marburgu oraz na Uniwersytecie im. Schillera w Jenie.

Prof. Borodziej był również przewodniczącym Rady Naukowej powstającego w Brukseli Domu Historii, pełnił także funkcję współdyrektora Imre Kertész Kolleg w Jenie.

Historyk był ponadto redaktorem naczelnym serii „Polskie Dokumenty Dyplomatyczne”, wydawanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Do najważniejszych publikacji prof. Włodzimierza Borodzieja należą m.in. „Terror i polityka. Policja niemiecka a polski ruch oporu w Generalnym Gubernatorstwie 1939 - 1944", „Od Poczdamu do Szklarskiej Poręby. Polska w stosunkach międzynarodowych 1945-1947", „Niemcy w Polsce 1945 - 1950. Wybór dokumentów”, „Okrągły stół. Dokumenty i materiały”, a także „Der Warschauer Aufstand 1944” oraz „Europa und sein Osten. Geschichtskulturelle Herausforderungen”.

W 2020 r. prof. Włodzimier Borodziej został uhonorowany nagrodą badawczą Fundacji Maxa Webera przy Kolegium Historycznym w Monachium.(PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera