Aspiryna może zmniejszać ryzyko zawału i udaru u pacjentów z zapaleniem płuc

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stosowanie aspiryny u pacjentów z zapaleniem płuc może zmniejszać ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu – informują brytyjscy naukowcy, których wnioski ukazały się w „European Respiratory Journal”.

Komplikacje ze strony układu sercowo-naczyniowego często występują u osób po zapaleniu płuc. Naukowcy Uniwersytetu w Bristolu przeanalizowali dane dotyczące 16 198 pacjentów po 50. roku życia, którzy trafili do lekarza pierwszego kontaktu z zapaleniem płuc. Połowa z nich stosowała aspirynę. Informacje pochodziły z bazy Clinical Practice Research Datalink.

Okazało się, że u osób po zapaleniu płuc stosujących aspirynę ryzyko udaru było o 30 proc. niższe, a ryzyko zawału o 54 proc. niższe w porównaniu z osobami niestosującymi kwasu acetylosalicylowego.

Aspiryna jest obiecującym preparatem dla pacjentów, u których zapalenie płuc wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego. Te wyniki stanowią podstawę do badań klinicznych szerzej eksplorujących jej potencjał – piszą autorzy.

Publikacja nie jest pierwszym głosem, że aspiryna może mieć znaczenie dla przebiegu ciężkiej choroby. Już w 1974 r. zespół kierowany m.in. przez prof. Petera Elwooda pokazał, że tabletka aspiryny dziennie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu zawału lub udaru o 24 proc. Publikacja została później uznana za jedną z 50 najważniejszych prac, jakie pojawiły się od 1945 roku. Obecnie rocznie publikowanych jest ponad tysiąc badań na temat aspiryny.

Każdy lek może jednak dawać działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W przypadku aspiryny - jak informuje ulotka - może pojawić się m.in. ciężka reakcja nadwrażliwości, a także zaburzenia: żołądka i jelit, wątroby i dróg żółciowych, układu nerwowego, krwi i układu chłonnego, naczyniowe, nerek i dróg moczowych, układu immunologicznego, układu oddechowego.

Źródło: https://erj.ersjournals.com/content/57/2/2002795 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2025 r. oczekiwana długość życia na świecie wzrośnie o niemal 5 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera