Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
06.07.2021 aktualizacja 06.07.2021

Warszawa/Bemowski Piknik Naukowy już w sobotę

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Warsztaty, pokazy i zabawy z konkursami na wolnym powietrzu odbędą się 10 lipca w Warszawie w ramach Bemowskiego Pikniku Naukowego. W przestrzeni do eksperymentowania podzielonej na strefy naukowe znajdą się m.in. stanowiska Centrum Nauki Kopernik, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Wojskowej Akademii Technicznej.

Na pikniku zaplanowano 8 stref dla popularyzacji nauki. W strefie Centrum Nauki Kopernik będzie można znaleźć odpowiedzi na pytania: „Czy rytm wpływa na poczucie czasu? Czym jest dźwięk dla fizyka, a czym dla artysty? Ile waży powietrze, które jest nad nami?”. Strefy tematyczne to: „Nowoczesne Technologie”, „Ale kosmos!”, „Domowe Laboratorium”, „Akademia Młodego Medyka”, „Żywioły” oraz ekologiczna „Klimat to my!” i archeologiczna „Powrót do przeszłości”.

Studenci Wojskowej Akademii Technicznej zapoznają uczestników pikniku naukowego z technikami odwzorowywania rzeczywistych obiektów wykorzystywanych w życiu codziennym za pomocą skanera 3D. Skanery wykorzystywane są m.in. w inżynierii odwrotnej, której celem jest pozyskiwanie trójwymiarowych obrazów przedmiotów lub urządzeń, aby na ich podstawie opracować wirtualny model bryłowy, a następnie wydrukować go w dowolnej skali i kolorystyce. W przemyśle inżynieria odwrotna (reverse engineering) jest wykorzystywana do opracowywania trójwymiarowej dokumentacji detali, co ułatwia nie tylko kopiowanie już istniejących elementów, ale umożliwia np. szybkie projektowanie nowych wyrobów, czy precyzyjną kontrolę procesu produkcji masowej. Metody i urządzenia wykorzystywane w inżynierii odwrotnej (skanery 3D, tomografia komputerowa) znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym, branży mechanicznej, archeologii, muzealnictwie oraz medycynie.

Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zabierze uczestników pikniku w podróż do epoki kamienia. Na stoisku będzie można zobaczyć pradziejową produkcję narzędzi krzemiennych oraz ornamentowanie naczyń ceramicznych.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego przybliży gościom pikniku świat pszczół. Popularyzatorzy wytłumaczą, dlaczego bez tych owadów na ziemi nie istniałoby życie, będzie można też spróbować różnych rodzajów miodu. Niespodzianką będą pokazy ciekłego azotu z degustacją lodów molekularnych od „Nitro Lody”.

Wraz z „Małym inżynierem” będzie można skonstruować roboty Lego WeDo, a także nauczyć się programowania gier. „Planeta Anuka” zaproponuje kosmiczną podróż w mobilnym planetarium, gdzie można obejrzeć Słońce, Księżyc, gwiazdozbiory, planety, galaktykę, deszcz meteorów i meteoryty. Każdy z gości zobaczy swój gwiazdozbiór zodiakalny, a chętni wezmą udział w wirtualnym pokazie stacji kosmicznej w goglach VR.

Podczas Pikniku naukowcy i pasjonaci nauki będą wyjaśniać, dlaczego woda jest źródłem życia i co można zrobić z suchym lodem. W laboratorium wraz z „Mocną ekipą” będzie można wykonać mydełka i „lawową lampę”. Młodzież dowie się, dlaczego segregowanie śmieci jest ważne, rozdawane będą ekologiczne „woskowijki” i woreczki wielorazowe.

Razem z Akademią Małego Lekarza dzieci będą mogły osłuchać serce prawdziwym stetoskopem, nauczyć się podstaw anatomii i odbyć „Misję dla Superbohatera, czyli ABC pierwszej pomocy”.

Bemowski Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę, 10 lipca, w godz. 11.00–16.00 na terenie Bemowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Obrońców Tobruku 40. Zwieńczeniem pikniku będzie koncert Dawida Kwiatkowskiego.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022