Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
21.06.2021 aktualizacja 21.06.2021

Politechnika Opolska: rekordowa liczba wniosków o umiędzynarodowienie badań

06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Politechnika Opolska złożyła 31 wniosków projektowych, z czego 15 dotyczy umiędzynarodowienia badań - powiedział PAP prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju uczelni.

Jak powiedziała Anna Kułynycz z biura prasowego Politechniki Opolskiej, w ciągu ostatniego roku uczelnia złożyła prawie 50 projektów dotyczących powstawania międzynarodowych projektów badawczych. Obecnie naukowcy z opolskiej uczelni prowadzą wspólne badania m.in. z naukowcami czeskimi, niemieckimi, chińskimi, włoskimi i fińskimi.

"Nie mamy żadnych kompleksów, a nasi naukowcy są rozpoznawalni nie tylko w kraju, ale i za granicą. Politechnika Opolska bardzo mocno postawiła na innowacyjność, na rozwój w obszarze nauki, który będzie jeszcze lepszy, jeśli nadal będziemy wzmacniać obszary wpływające na rozwój. Jednym z nich jest budowa interdyscyplinarnych zespołów, drugim, bardzo ważnym, jest zwiększanie finansowania nauki poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz znaczące zwiększenie wewnętrznych środków na rozwój naukowy, np. wprowadziliśmy granty Delta na budowę zespołów badawczych, niebawem wprowadzamy granty Alfa dla pojedynczych naukowców. Kluczowe przy tym jest umiędzynarodowienie naszych badań" - podkreśla prof. Królczyk.

Międzynarodowe zespoły badawcze naukowcy z Politechniki Opolskiej będą tworzyć z naukowcami z Czech, Niemiec, Chin, Włoch, Izraela, Finlandii, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Projekty te dotyczą różnych obszarów badawczych od zrównoważonego wytwarzania poprzez badania z obszaru analizy sygnałów po zarządzanie i jakość systemów eksploatacyjnych. Do Opola przyjadą także naukowcy z Chin, Iranu i Indii, którzy aplikowali o granty m.in. w programach Narodowego Centrum Nauki POLS, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Ulam, czy Marie Skłodowska-Curie Actions.

Jak zaznaczają przedstawiciele władz uczelni, dla cudzoziemców, którzy wybrali Politechnikę Opolską jako miejsce pracy, istotny był zarówno odpowiedni poziom uczelni, jak i nowoczesna aparatura badawcza, jaką dysponuje uczelnia.

"Zagraniczni naukowcy w swojej pracy na politechnice skupią się na inżynierii mechanicznej, informatyce, elektrotechnice, czyli kluczowych obszarach rozwoju naszej uczelni" - wyjaśnia prof. Królczyk. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ lena/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024