Uczelnie i instytucje

Politechnika Opolska: rekordowa liczba wniosków o umiędzynarodowienie badań

06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Politechnika Opolska złożyła 31 wniosków projektowych, z czego 15 dotyczy umiędzynarodowienia badań - powiedział PAP prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju uczelni.

Jak powiedziała Anna Kułynycz z biura prasowego Politechniki Opolskiej, w ciągu ostatniego roku uczelnia złożyła prawie 50 projektów dotyczących powstawania międzynarodowych projektów badawczych. Obecnie naukowcy z opolskiej uczelni prowadzą wspólne badania m.in. z naukowcami czeskimi, niemieckimi, chińskimi, włoskimi i fińskimi.

"Nie mamy żadnych kompleksów, a nasi naukowcy są rozpoznawalni nie tylko w kraju, ale i za granicą. Politechnika Opolska bardzo mocno postawiła na innowacyjność, na rozwój w obszarze nauki, który będzie jeszcze lepszy, jeśli nadal będziemy wzmacniać obszary wpływające na rozwój. Jednym z nich jest budowa interdyscyplinarnych zespołów, drugim, bardzo ważnym, jest zwiększanie finansowania nauki poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz znaczące zwiększenie wewnętrznych środków na rozwój naukowy, np. wprowadziliśmy granty Delta na budowę zespołów badawczych, niebawem wprowadzamy granty Alfa dla pojedynczych naukowców. Kluczowe przy tym jest umiędzynarodowienie naszych badań" - podkreśla prof. Królczyk.

Międzynarodowe zespoły badawcze naukowcy z Politechniki Opolskiej będą tworzyć z naukowcami z Czech, Niemiec, Chin, Włoch, Izraela, Finlandii, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Projekty te dotyczą różnych obszarów badawczych od zrównoważonego wytwarzania poprzez badania z obszaru analizy sygnałów po zarządzanie i jakość systemów eksploatacyjnych. Do Opola przyjadą także naukowcy z Chin, Iranu i Indii, którzy aplikowali o granty m.in. w programach Narodowego Centrum Nauki POLS, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Ulam, czy Marie Skłodowska-Curie Actions.

Jak zaznaczają przedstawiciele władz uczelni, dla cudzoziemców, którzy wybrali Politechnikę Opolską jako miejsce pracy, istotny był zarówno odpowiedni poziom uczelni, jak i nowoczesna aparatura badawcza, jaką dysponuje uczelnia.

"Zagraniczni naukowcy w swojej pracy na politechnice skupią się na inżynierii mechanicznej, informatyce, elektrotechnice, czyli kluczowych obszarach rozwoju naszej uczelni" - wyjaśnia prof. Królczyk. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ lena/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 26.07.2024. Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (P) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 26 bm. Spotkanie dotyczyło złożonego zawiadomienia do prokuratury i przyszłości Centrum Sieć Badawcza Łukasiewicz. PAP/Tomasz Gzell

    Szef sieci Łukasiewicz: skierowano zawiadomienie do prokuratury ws. b. prezesa Centrum Łukasiewicz

  • 08.06.2015 PAP/Paweł Supernak

    Wiceprezes PAN członkiem rady Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera