Uczelnie i instytucje

Koło naukowe AGH tworzy biomechaniczną protezę palców dłoni

Studenci z AGH pracują nad tanim, łatwym do wymiany i dostępnym modelem protezy, wydrukowanym na drukarce 3D. Skorzystają z niego pacjenci po amputacjach urazowych.

Studencki projekt nosi nazwę Pomocna Dłoń AGH – Finger Print. Będzie on przeznaczony dla pacjentów, którzy w wyniku amputacji stracili jeden lub dwa paliczki. W informacji prasowej przesłanej PAP podkreślono, że urazowa utrata palców dłoni wiąże się z ograniczeniem funkcjonalności kończyny i oznacza niedogodności w życiu codziennym.

Studenci z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej opracowali już cztery prototypy protez. Finalna wersja protezy będzie testowana na pacjentach z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

 

„Ważnym celem projektu jest niski koszt protezy przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Staramy się to osiągnąć poprzez zastosowanie technik druku 3D” – mówią pomysłodawcy. Podkreślają również, że na trwałość produktu wpływa wykorzystanie w procesie druku materiału w postaci proszków metali. Studenci AGH korzystają ze wsparcia specjalistów z branży projektowania przestrzennego i realizują projekt kompleksowo – od modelowania i konstrukcji, przez wydruk i testowanie.

Finger Print uzyskał dofinansowanie uczelni w konkursie „Grant Rektora 2021”. Znalazł się też w finale Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS w kategorii „life upgrade”. (PAP)

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczym w Poznaniu

    Badaczka: może to owady uratują nas przed zwałami plastiku

  • 12.06.2018. Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera