Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
20.04.2021 aktualizacja 20.04.2021

Pomysł na wielorazowe opakowanie kurierskie

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Opakowanie wielokrotnego użytku wykonane z „zielonych” polimerów to studencki pomysł na minimalizację odpadów - zbędnej makulatury, plastiku i folii bąbelkowej pozostałych po odbiorze przesyłek z paczkomatów i paczek kurierskich. Wyróżniony został w ogólnopolskim konkursie.

Studenci Politechniki Łódzkiej: Piotr Długosz i Jacek Organiściak zaproponowali kurierskie opakowanie wielokrotnego użycia wykonane z pochodzącego z recyklingu polietylenu, który jest wytrzymały, odporny na warunki środowiska i prosty w obróbce.

"Opakowanie zawiera również system stabilizacji eliminujący stosowane obecnie wypełniacze. Jedynym jednorazowym elementem opakowania będzie plomba zabezpieczająca również wykonywana z materiałów recyklingowych i możliwa do ponownego przetworzenia" - zapowiadają studenci, którzy swój projekt wykonali pod opieką naukową Anny Kozieł w ramach przedmiotu projektowanie opakowań na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.

Ich zdaniem sprawa jest poważna: "Zauważyliśmy duży problem opakowań transportowych zostających po wizycie kurierów. Widać go szczególnie teraz, gdy panuje pandemia i zamykane są sklepy stacjonarne. Świadczą o tym przepełnione pojemniki na makulaturę czy plastik. Kurierskie opakowanie wielokrotnego użycia zniwelowałoby ten problem - otrzymywalibyśmy jedynie zamawiany produkt bez zbędnych materiałów".

Pomysł studentów Politechniki Łódzkiej wyróżniono W 4. edycji ogólnopolskiego konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jury konkursu oceniało w sumie 57 zgłoszeń, w tym 18 w kategorii studenckiej „Propozycje wdrożeń GOZ”.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022