Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
24.03.2021 aktualizacja 24.03.2021

Politechnika Opolska otrzymała specjalistyczny opryskiwacz elektrostatyczny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Opolska otrzymała we wtorek specjalistyczny opryskiwacz elektrostatyczny, używany do dezynfekcji m.in. przez armię USA. Sprzęt ufundowała firma, współpracująca z uczelnią przy badaniach naukowych.

Anna Kułynycz z biura prasowego Politechniki Opolskiej podkreśla, że przekazany uczelni sprzęt spełnia najwyższe normy przewidziane przy dezynfekcji pomieszczeń, w których przebywają studenci oraz pracownicy uczelni. Z tego typu urządzeń korzystają m.in. międzynarodowe koncerny lotnicze, drużyny sportowe, siłownie oraz jednostki armii USA.

"Urządzenie wytwarza ładunek elektryczny, dzięki któremu krople preparatu dezynfekcyjnego o wielkości kilkudziesięciu kikronów pokrywają każdą przedmiot i z każdej praktycznie dostępnej strony. W ten sposób można eliminować bakterie oraz wirusy w sposób wyjątkowo skuteczny i bezpieczny dla człowieka" - wyjaśnia Kułynycz.

Pierwsze tego typu urządzenie na Politechnice Opolskiej jest wyjątkowo wydajne. Jeden ładunek substancji dezynfekującej o pojemności 8 litrów wystarcza do zdezynfekowania ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, łącząc w ten sposób najnowocześniejsze osiągnięcia nauk technicznych, medycznych i ekologii. Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc już znalazł zastosowanie dla nowego aparatu.

"Zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu naszych studentów. Stąd też w zeszłym roku, po wybuchu pandemii COVID-19, jako pierwsza uczelnia wyższa w regionie i jedna z pierwszych w kraju wprowadziliśmy zdalny tryb nauczania. Części zajęć nie można jednak prowadzić zdalnie, stąd też takie urządzenie z pewnością wykorzystamy w naszych laboratoriach, czyli tam, gdzie przebywają studenci" - powiedział rektor.

Fundatorem sprzętu jest firma z jednej z podopolskich miejscowości, specjalizująca się w produkcji nietypowych metalowych elementów, wykonuje m. in. rekonstrukcje starych obróbek blacharskich z obiektów zabytkowych oraz elementy mocujące i montażowe do systemów solarnych i fotowoltaicznych.

"Z firmą współpracujemy głównie w zakresie realizacji prac badawczo-rozwojowych dla firmy. Politechnika Opolska bazując na wysokiej klasy kadrze naukowej wykonuje usługi dla przedsiębiorców z praktycznie każdej branży, w tym przypadku zlecenia realizowane są na Wydziale Mechanicznym. Cieszymy się, że kooperacja z firmą ma szerszy i bardziej dalekosiężny niż tylko usługowy charakter, a przekazanie sprzętu do walki z zagrożeniem, które dotyczy nas wszystkich, jest przykładem na to, że współpraca na linii nauka-biznes może mieć prawdziwy i trwały wymiar" - powiedziała Magdalena Filipek, dyrektor Centrum Transferu Technologii PO. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024