Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.01.2022
PL EN
19.03.2021 aktualizacja 19.03.2021

Zawały mylnie diagnozowane u kobiet częściej niż u mężczyzn

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ból w klatce piersiowej u kobiet częściej niż u mężczyzn jest mylnie diagnozowany – wynika z raportu zaprezentowanego podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego Acute CardioVascular Care 2021, który odbył się online w dn. 13-14 marca br.

Z danych wynika także, że kobiety doświadczające bólu w klatce piersiowej częściej niż mężczyźni późno zgłaszały się po pomoc, tj. po upływie ponad 12 godzin.

„Mała podejrzliwość co do zawału mięśnia sercowego jest charakterystyczna zarówno dla samych kobiet, jak i dla lekarzy. Przyczynia się to do późnego lub nieprawidłowego diagnozowania” – mówi autorka analizy dr Gemma Martinez-Nadal ze Szpitala Klinicznego w Barcelonie.

W badaniach wzięło udział 41 828 pacjentów, w tym 42 proc. kobiet. Średnia wieku w przypadku kobiet wynosiła 65, a w przypadku mężczyzn 59 lat. Badacze rejestrowali przebieg wizyty u lekarza oraz jego wstępną diagnozę po pierwszym zbadaniu pacjenta, uwzględnieniu historii leczenia oraz wykonaniu EKG.

Podczas pierwszego kontaktu mężczyzn z lekarzem jako przyczynę bólu w klatce piersiowej częściej niż u kobiet rozważano ostre zespoły wieńcowe (w tym zawał). Jeśli EKG nie dawało jasnych rezultatów, u 44,5 proc. mężczyzn do karty wpisywano ostre zespoły wieńcowe, podczas gdy w przypadku kobiet było to 39 proc.

„W przypadku kobiet lekarze częściej podejrzewali przyczyny takie jak zaburzenia lękowe czy bóle mięśniowo-szkieletowe. Jest to niepokojące, gdyż ból w klatce piersiowej jest oznaką ograniczenia przepływu krwi do serca, spowodowane zwężeniem tętnicy. Niedokrwienie może prowadzić do zawału i wymaga szybkiej reakcji” – podkreśla dr Martinez-Nadal.

Zawał rzadziej brano pod uwagę także u kobiet z czynnikami ryzyka, takimi jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy palenie papierosów. Mylną diagnozę stawiano u 5 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn.

„Zawał długo był uważany za męską przypadłość, dlatego wśród kobiet prowadzono mniej badań i zawał rzadziej pojawiał się w diagnozach. Częściej bóle przypisywano nerwicom lub wpływowi czynników stresogennych. Należy podkreślić, że w przypadku bólu w klatce piersiowej po pomoc medyczną należy zwrócić się niezwłocznie. Niezależnie od płci” – podsumowuje dr Martinez-Nadal. (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022