Program wirtualnej opieki po sepsie można zastosować również u pacjentów po COVID-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przeznaczony dla osób, które wyleczyły się z sepsy program opieki z wykorzystaniem mediów elektronicznych może pomóc również pacjentom po COVID-19 i osobom, które przeżyły inne poważne choroby - informuje pismo “Annals of the American Thoracic Society”.

Sepsa (inaczej posocznica) to zespół objawów, które towarzyszą silnemu zakażeniu organizmu drobnoustrojami. Mogą to być grzyby, wirusy, ale najczęściej sepsę powodują bakterie. Często doprowadza do zgonu pacjenta. Według WHO na świecie co 3-4 minuty ktoś umiera z jej powodu.

Dr Stephanie Parks Taylor z Atrium Health w Charlotte (Północna Karolina) oraz współautorzy opisują opracowany i wdrożony przez siebie model wirtualnej opieki nad pacjentami, którzy opuścili szpital po leczeniu sepsy. Wskazują również na sposoby, w jakie ten model opieki może pomóc pacjentom z ciężkim COVID-19, którzy przeżyli chorobę, ale wymagają stałej opieki.

„Nasze wstępne badania dotyczące usług zdrowotnych wykazały, że zalecane praktyki opieki po posocznicy były stosowane niekonsekwentnie w przypadku osób, które przeżyły sepsę, ale stosowanie tych praktyk wiązało się z mniejszą liczbą ponownych hospitalizacji i zgonów po 90 dniach od wypisu ze szpitala - powiedziała dr Taylor. - Zdecydowaliśmy się zaangażować multidyscyplinarną grupę do opracowania mechanizmu zapewniania najlepszej opieki po posocznicy. Biorąc pod uwagę wyzwania, z jakimi boryka się wielu pacjentów po krytycznej chorobie, program wirtualny okazał się idealnym podejściem łącząc w sobie jakość, koncentrację na pacjencie i skalowalność”.

Program znany jako „STAR” jest prowadzony wirtualnie przez wyspecjalizowaną pielęgniarkę "nawigatorkę". Zgodnie z najlepszą praktyką zapewnia ona opiekę wypisanym ze szpitala osobom, które przeżyły ciężką posocznicę. Pielęgniarka pomaga w świadczeniu opieki za pomocą niskotechnologicznych metod telemedycznych, w tym elektronicznej dokumentacji medycznej (EHR), bezpiecznych usług przesyłania wiadomości i telefonu. Takie pielęgniarki monitorują i wspierają pacjentów z odległej geograficznie lokalizacji.

„Chociaż wciąż jest wiele do nauczenia się na temat przeżywalności COVID-19, na podstawie tego, co obecnie wiemy możemy założyć, że osoby, które przeżyły COVID doświadczają wielu tych samych problemów, co powracający do zdrowia pacjenci z przebytą z posocznicą - powiedziała dr Taylor. - Program STAR wykorzystuje wirtualną platformę, która rozwiązuje problemy związane ze świadczeniem opieki w warunkach pandemii”. Chodzi głównie o obciążenie systemu opieki zdrowotnej z powodu szybkiego wzrostu liczby rekonwalescentów oraz ograniczony dostęp do tradycyjnej podstawowej opieki zdrowotnej z powodu konieczności zachowania fizycznego dystansu.

Dr Taylor i współpracownicy przytaczają szereg czynników, które uznali za ważne dla pomyślnej realizacji swojego programu. Kluczowe znaczenie ma finansowanie i odpowiednie szkolenie dla nawigatorów - w tym edukacja w zakresie sepsy, umiejętności komunikacyjne i świadomość kulturowa.

Konieczna jest właściwa identyfikacja pacjentów wysokiego ryzyka. Zespół opracował i wdrożył oparty na danych algorytm i modele ryzyka w celu identyfikacji pacjentów z wysokim ryzykiem zgonu po wypisie lub ponownej hospitalizacji.

Wśród dodatkowych ważnych dla działania programu elementów są: optymalizacja leków, w tym częste ich oceny i dostosowywanie dawek; badania przesiewowe i wczesna interwencja pod kątem problemów funkcjonalnych, poznawczych i psychicznych, które są powszechne wśród osób, które przeżyły sepsę i wydają się być jeszcze poważniejsze w przypadku osób, które przeżyły COVID-19.

Niezbędne jest monitorowanie objawów w celu upewnienia się, że nowe infekcje nie wystąpią i poszukiwanie oznak, że nasilają się inne, wcześniej istniejące stany (np. przyrost masy ciała u pacjentów z niewydolnością serca) lub działania niepożądane leków (jak krwawienie u pacjentów otrzymujących leki przeciwzakrzepowe) oraz ustalenie celów opieki we współpracy z pacjentami i przekazywanie tych informacji lekarzowi pierwszego kontaktu. Nawigatorzy STAR są wspierani przez lekarza szpitalnego, który analizuje przypadki i omawia pojawiające się problemy.

Dr Taylor zauważa, że Atrium Health jest zintegrowanym systemem opieki zdrowotnej i że lekarze w mogą w razie potrzeby przystąpić do oceny lub leczenia w domach pacjentów. Nie każdy system opieki zdrowotnej zapewnia taką możliwość. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera