Ponad 220 tys. artykułów naukowych w Polskiej Platformie Medycznej, którą stworzyło kilka uczelni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 220 tys. artykułów naukowych jest już w stworzonej przez kilka uczelni medycznych Polskiej Platformie Medycznej. To portal służący popularyzacji i prezentacji dorobku polskiej nauki w dziedzinie medycyny.

Znalazły się tam m.in. artykuły naukowe, monografie, doktoraty, informacje o zdobytych patentach, dane badawcze - przypomniał w czwartek w informacji prasowej Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który był autorem pomysłu powstania takiej platformy.

Liderem projektu "Polska Platforma Medyczna - portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym", w ramach którego powstał portal www.ppm.edu.pl, był Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Projekt został w całości sfinansowany ze środków UE z programu Polska Cyfrowa 2014-2020. Z tego programu pochodziło na ten cel 21,4 mln zł - podał UMB. W projekcie wzięły także udział uniwersytety medyczne z Gdańska, Szczecina, Warszawy, Katowic, Lublina oraz Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

"Do tej pory w taki sposób nikt nie prezentował nauki i osiągnięć naukowych. Duży nacisk położyliśmy na łatwość wyszukiwania danych, ale też na przejrzysty sposób ich prezentacji. Chcemy, by Platforma stała się miejscem do wyszukiwania najnowszych informacji, ale też narzędziem wzrostu innowacyjności nauki" - podkreśla cytowana w komunikacje dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Danuta Dąbrowska-Charytoniuk, jedna z inicjatorek projektu.

Już wcześniej informowano, że platforma to miejsce, które ma służyć także nawiązywaniu współpracy pomiędzy różnymi jednostkami naukowymi, ale też jeszcze szerszym kontaktom nauki z biznesu, co ma się przekładać na komercjalizację wyników badań.

W Polskiej Platformie Medycznej jest także baza ok. 6 tys. ekspertów z dziedziny medycyny, farmacji, stomatologii, nauk o zdrowiu. Są profile naukowców z informacjami o ich publikacjach, nagrodach, projektach naukowych, w których biorą udział, zdobytych patentach. Portal jest cały czas aktualizowany i uzupełniany o nowe dane.

Prace nad Polską Platformą Medyczną trwały dwa lata. Mogą do niej dołączać kolejne uczelnie i jednostki. Platforma ma też wersję anglojęzyczną. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

  • fot. materiały prasowe

    Pokaz "2001: Odysei kosmicznej" z komentarzem naukowym - we wtorek w Krakowie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera