Konflikty między rozwodnikami mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym u ich dzieci

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Bycie świadkami konfliktów między rozwiedzionymi rodzicami wywołuje u dzieci strach przed porzuceniem, co z kolei może w przyszłości doprowadzić do wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Stanu Arizona w USA.

Konflikty i kłótnie są czynnikami stresującymi szczególnie dzieci. Sytuacje, gdy najmłodsi są świadkami kłótni rodziców lub opiekunów, nie pozostają bez wpływu na ich zdrowie psychiczne.

„Konflikt pomiędzy rodzicami-rozwodnikami, lub będącymi w separacji wywołuje u dzieci obawę, że zostaną porzucone przez jednego lub oboje rodziców. To uczucie wiąże się z przyszłymi problemami ze zdrowiem psychicznym” - tłumaczy Karey O'Hara, adiunkt psychologii na Uniwersytecie Stanu Arizona i jedna z autorek badania.

Na podstawie badań obejmujących dzieci z pełnych rodzin, gdzie rodzice pozostawali w związku małżeńskim lub żyli w konkubinacie, naukowcy dowiedli, że dzieci postrzegają konflikt między rodzicami jako zagrożenie, często zastanawiając się, czy ich rodzice się jeszcze się kochają i są razem - nie bały się jednak tak mocno o bycie porzuconymi.

Aby zrozumieć, jak dzieci z rodzin, w których rodzice się rozwiedli lub pozostają w separacji interpretują konflikt między nimi, badacze przeprowadzili ankietę wśród 559 dzieci w wieku od 9 do 18 lat. W ankiecie zadano dzieciom pytania dotyczące ich przeżyć związanych z kłótniami rodziców, np. czy ich rodzice kiedykolwiek się pobili, lub co czuły, gdy były świadkami takich sytuacji. Wyniki pokazały, że dzieci narażone na konflikty między rodzicami po rozstaniu częściej zgłaszały obawy związane z porzuceniem przez jednego lub oboje rodziców.

„Kiedy rodzice, którzy są w związku małżeńskim lub w konkubinacie angażują się w konflikt, dziecko może się martwić, że jego rodzice się rozejdą” - opisuje O'Hara. „Ale dzieci, których rodzice się rozwiedli, lub przebywają w separacji, były już świadkami rozpadu swojej rodziny. Wiadomo, że rodzice nie porzucają swoich dzieci, ale najmłodsi jeszcze nie do końca rozumieją jak działa świat dorosłych” - tłumaczy psycholog.

Strach dzieci przed porzuceniem utrzymywał się dość długo: dzieci bały się, że mogą zostać porzucone nawet do 3 miesięcy po tym, jak były świadkami kłótni między rodzicami, którzy zakończyli swój związek. Z kolei problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci, takie jak napady lęku czy smutku, utrzymywały się nawet do 10 miesięcy po takim zdarzeniu.

Ponieważ wiadomo, że dobre relacje między rodzicami a dziećmi sprzyjają dobremu samopoczuciu najmłodszych i chronią ich przed czynnikami stresogennymi, naukowcy spodziewali się, że dzieci, które były w silnych związkach z przynajmniej jednym z rodziców, będą w mniejszym stopniu obawiać się porzucenia i wykazywać mniej problemów ze zdrowiem psychicznym. Wyniki badań nie wykazały jednak takiej zależności.

Źródło: https://europepmc.org/article/pmc/pmc6880406 (PAP)

anl/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera