Co piąty nowotwór mózgu związany z nadaktywnością mitochondriów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nadaktywne mitochondria odpowiadają za około 20 proc. zachorowań na glejaka wielopostaciowego, złośliwy nowotwór mózgu – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Nature Cancer”.

Mitochondria są wewnątrzkomórkowymi strukturami, produkującymi energię niezbędną dla procesów życiowych. W komórkach nowotworowych zazwyczaj są one mniej efektywne, jednak naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku zidentyfikowali podtyp glejaka, który wykorzystuje nadaktywność mitochondriów.

„Leki blokujące nadaktywność mitochondriów, które przechodzą obecnie kliniczną fazę badań, wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Ich działanie testowane jest na grupie pacjentów z rzadko występującą kombinacją genetyczną, powodującą nadaktywność mitochondriów, jednak nasze badania pozwalają już na zidentyfikowanie osób z nowotworami napędzanymi przez nadaktywność mitochondriów niezależnie od czynników genetycznych” – mówi autor analizy dr Antonio Iavarone.

Naukowcy analizowali aktywność biologiczną ponad 17 tys. komórek pochodzących z 36 różnych nowotworów mózgu. Większość guzów zdominowana była przez jeden z czterech typów komórek, których funkcjonowanie uzależnione było od różnych mechanizmów biologicznych.

„Istniejąca klasyfikacja nowotworów mózgu nie dostarcza wystarczająco dużo informacji. Nie pozwala na odpowiednie prognozowanie i nie wskazuje właściwego sposobu leczenia. To jedna z przyczyn powolnego progresu w leczeniu raka mózgu” – zauważają badacze.

Naukowcy dodają, że podobne ścieżki molekularne mogą występować także w innych rodzajach nowotworów. Oznaczałoby to, że leki zwalczające mitochondrialną postacią glejaka mogłyby być skuteczne m.in. w walce z mitochondrialną postacią raka płuca.

Więcej na ten temat: doi.org/10.1038/s43018-020-00159-4

www.nature.com/articles/s43018-020-00159-4

(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Proba-3 ustawiła się w precyzyjnej formacji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera