Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
30.12.2020 aktualizacja 21.01.2021

Koło Naukowe Przyrodników - stuletnia tradycja

Fot. Magdalena Winkiel, materiały prasowe Fot. Magdalena Winkiel, materiały prasowe

Ponad 150 studentów przeróżnych przyrodniczych kierunków należy do Koła Naukowego Przyrodników działającego przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ornitologia, geobotanika czy wirusologia to tylko trzy przykłady z prawie 20 sekcji tematycznych koła. Jeden z głównych obszarów jego działań to popularyzacja nauki.

Członkowie realizują tę misję za pomocą różnorodnych sposobów. Jak mówią, ich celem jest przekazanie niekiedy trudnej wiedzy akademickiej w sposób ciekawy i przystępny.

Koło Naukowe Przyrodników (KNP) jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Zespół.

KNP Zrzesza ponad 150 studentów biologii, biotechnologii, bioinformatyki, neurobiologii i ochrony środowiska. Jego członkowie należą do niemal 20 sekcji tematycznych zajmujących się takimi dziedzinami nauk przyrodniczych jak: ornitologia, teriologia, geobotanika, kultury in vitro, wirusologia, biologią sądowa i wiele innych. Koło Naukowe Przyrodników to jedna z najstarszych organizacji tego rodzaju, bo zostało założone już 2 lutego 1921 roku przez biologów.

Członkowie starają się łączyć tradycję z postępem. Jak zapewniają, mimo wielu lat działania Kołu udało się zachować podstawową strukturę, a jednocześnie nieustannie rozwijać, poszerzać zainteresowania, wprowadzać nowe specjalizacje, rozpoczynać nowe aktywności. Założycieli Koła interesowało ściśle uprawianie nauki i dzisiaj działalność badawcza to w nadal główna aktywność KNP. Jednak dołączyły do niej inne, a jedną z najważniejszych jest szerzenie wiedzy i świadomości na temat świata.

„Jednym z naszych głównych obszarów naszych działań jest popularyzacja nauki. Przygotowujemy wyjątkowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest przekazanie niekiedy trudnej wiedzy akademickiej w sposób ciekawy i przystępny” - podkreśla prezeska Koła, studentka Michalina Krakowiak. Jak zauważa, kluczem do sukcesu jest zaintrygowanie uczestnika zajęć, utrzymanie jego uwagi i zarażenie pasją do nauk przyrodniczych. „Dzisiaj, kiedy szerzą się teorie spiskowe, zwłaszcza dotyczące biologii człowieka, bardzo ważny jest kontakt świata akademickiego ze społeczeństwem. Koło Naukowe Przyrodników tworzy takie mosty porozumienia między niekiedy skomplikowaną nauką przyrodniczą a dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Chcemy jak najszerzej otworzyć drzwi do nauki każdemu, kto uczestniczy w naszych zajęciach!” - dodaje. Podkreśla jednocześnie, że członkowie KNP czują się reprezentantami nauki. To zobowiązuje. Dlatego działają na wszystkich możliwych polach popularyzatorskich.

Uczestniczą w lokalnych i ogólnopolskich festiwalach naukowych, tworzą indywidualnie dobrane zajęcia dla szkół, organizują otwarte wykłady i warsztaty wirtualne, prowadzą strony popularyzatorskie na Facebooku, oferują szeroki wachlarz tematów i form zajęć. Z bardziej znanych imprez organizowanych przez KNP można wymienić Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, Noc Biologów, Noc Naukowców, czy Międzynarodowy Dzień Fascynacji Roślinami. „Mogą to być wykłady, warsztaty, quizy, pokazy, podcasty, teksty online… czego dusza zapragnie!” - o działaniach KNP z dumą mówi Michalina Krakowiak. Co szczególnie może okazać się przydatne w dobie epidemii, Koło organizuje internetowe wykłady #PrzyrodnikOnilne. Niedawno można było na przykład posłuchać fizjoterapeuty, mgr Piotra Kubiaka, który opowiadał o pomocy pacjentom onkologicznym w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, a nieco wcześniej - prof. dr hab. Małgorzaty Arlet z UAM o strategiach reprodukcyjnych afrykańskich małp nadrzewnych. Jeszcze inny wykład dotyczył „tajemnic seryjnych morderców”.

„Jesteśmy niezwykle szczęśliwi z miejsca w finale konkursu Popularyzator Nauki 2020” - mówi prezeska KNP. „To wyróżnienie motywuje do dalszej pracy i potwierdza, że nasz wieloletni wysiłek trafia w potrzeby odbiorców. Oczywiście teraz czekamy na werdykt Kapituły drugiego stopnia” - dodaje. Więcej informacji na temat koła można znaleźć na stronie http://knp.home.amu.edu.pl/.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022