Joanna Stojer-Polańska - opowieści o kryminalistyce i zwierzętach na służbie

Fot: Źródło: Joanna Stojer-Polańska
Fot: Źródło: Joanna Stojer-Polańska

Zwierzęta zajmują ważne miejsce w poszukiwaniu śladów przestępstw. To ich pracy poświęcona jest znacząca część działań popularyzatorskich Joanny Stojer-Polańskiej - naukowczyni, konsultantki, autorki książek, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystaw z zakresu kryminalistyki.

Joanna Stojer-Polańska jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Naukowiec.

Jej specjalizacja to kryminalistyka, co oznacza, że interesuje ją m.in. szukanie śladów po przestępstwach. Dodatkowo jej pasja to zwierzęta na służbie, promuje więc także działania zwierząt w zakresie pracy z kryminalistycznymi śladami. Kandydatka pracuje jako wykładowca akademicki w dziedzinach kryminalistyki, kryminologii oraz zwalczania przestępczości. Oprócz zajęć ze studentami i opieki nad kołem naukowym, pracuje w interdyscyplinarnych zespołach i stara się promować współpracę naukowców z praktykami z organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości.

Od kilkunastu lat zajmuje się także popularyzacją wiedzy z zakresu badań kryminalistycznych oraz na tematy dotyczące zwierząt na służbie. Jak mówi „zwierzęta mają niezwykle umiejętności ‘widzenia’ śladów, których ludzie nie są w stanie zaobserwować”. Chodzi przede wszystkim o węch psów służbowych.

Początkowo swoje popularyzatorskie zainteresowania realizowała w studenckim kole naukowym. Teraz, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, sięga po różnorodne sposoby. Jednym z nich są zajęcia prowadzone na ośmiu uniwersytetach dla dzieci i młodzieży, gdzie opowiada m.in. o tym, jak badać ślady, czy jak pracują psy i konie policyjne. Prowadziła również zajęcia na Chęcińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2019-2020). Współtworzyła scenariusze lekcji „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?” oraz „Surowe karanie przestępców jest słuszne”, które stanowią bezpłatny materiał do zajęć dla nauczycieli szkół podstawowych. W roku 2015-2016 prowadziła także zajęcia dla nauczycieli w ramach Ekspedycji Ekspertów na rzecz promowania metody pytań i doświadczeń wypracowanej w Fundacji Uniwersytet Dzieci w Krakowie.

Na swoim koncie ma także liczne warsztaty m.in. na temat pracy detektywa zorganizowane z okazji Geekowego Dnia Dziecka, w ramach imprezy I Fink U Geeky (2014, Kraków), warsztaty dla dzieci i młodzieży „Tajemnice walizki kryminalistycznej” prowadzone podczas Festiwalu Kryminału w Kutnie (2015), webinarium na temat rozwiązywania zagadek kryminalnych dla finalistów konkursu kryminalistycznego Wydawnictwa Znak (2015), warsztaty popularyzujące kryminalistykę dla grupy polsko-niemieckiej w ramach projektu dla dzieci w Zamku Trebnitz pod Berlinem w maju 2017 („Na tropie tropów” ), we wrześniu 2018 („Na tropie nauki i sztuki”) i w lutym 2020. W Pracowni Arete w Krakowie prowadzi warsztaty plastyczno-kryminalistyczne w ramach „Ekspedycji w głąb nauki” - cyklu zajęć popularnonaukowych dla dzieci.

Również różnorakie, promujące naukę imprezy nie są jej obce. Brała na przykład udział w Śląskim Festiwalu Nauki w 2017 roku i w Pikniku Naukowym na Stadionie Narodowym w roku 2018, gdzie przygotowała stanowisko kryminalistyczne z psami służbowymi. Podczas kilku edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału „Granda” wygłosiła referaty z przesłaniem, że nie istnieje zbrodnia doskonała. Uczestniczyła w wydarzeniu Serialis – Międzynarodowym Festiwalu Seriali w Katowicach w 2016 roku, gdzie przedstawiała uczestnikom wyniki badań pracy doktorskiej dotyczące oddziaływania seriali kryminalnych.

Poza tym współpracuje z dziennikarzami, którzy zajmują się przestępczością i patologiami społecznymi (Onet, Interia, Newsweek, Dzień Dobry TVN, TVN24, Ktokolwiek Widział Ktokolwiek Wie, 997).

W czasie pandemii część swoich działań przeniosła do sfery wirtualnej. Przykładem mogą być wykłady w serwisie „Wszechnica” (https://wszechnica.org.pl/szukaj/stojer).

Prowadzi także wykłady otwarte i spotkania w bibliotekach dla czytelników swoich książek. Pozycje te opowiadają m.in. o przygodach „funkcjonariuszy na czterech łapach i czterech kopytach”, czyli o przygodach psów i koni podczas ich pracy. W sumie sześć tytułów jest uzupełnionych historyjkami i ilustracjami autorstwa jej córek w wieku 11 i 10 lat. Joanna Stojer-Polańska jest także redaktorką pięciu książek dla dorosłych z serii "Przypadki kryminalne" i autorką lub współautorką takich pozycji jak „Ślady kryminalistyczne”, czy „Konie domowe i służbowe. W poszukiwaniu śladów kryminalistycznych”.

Za swoje największe osiągnięcie uznaje zrealizowanie marzenia o napisaniu wspólnie z córkami wspomnianych pięciu książek o zwierzętach na służbie -„Psy domowe i służbowe”, „Konie domowe i służbowe”, „Niesamowite przygody funkcjonariuszy na 4 łapach i 4 kopytach. W trosce o bezpieczeństwo” oraz „Niesamowite przygody funkcjonariuszy na 4 łapach i 4 kopytach. W poszukiwaniu śladów kryminalistycznych”, "Na tropie i w akcji. Poszukiwanie śladów kryminalistycznych i działania bojowe". Praca nad książkami poprzedzona była wspólnymi wyprawami do miejsc, gdzie te zwierzęta przebywają i pracują.

Joanna Stojer-Polańska jest laureatką konkursu eNgage zorganizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej za popularyzatorski projekt „Kryminalistyka, czyli rzecz o szukaniu śladów oraz zwierzętach na służbie” (2014-2015). Jest również finalistką czwartej edycji konkursu Inter organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (2015), gdzie przedstawiła projekt "Samobójstwo, zabójstwo, nieszczęśliwy wypadek, a może zbrodnia doskonała? Frapujące przypadki w kryminalistyce i medycynie sądowej”. Dwukrotnie zakwalifikowała się do półfinału konkursu FameLab. Co może szczególnie zaciekawić miłośników zwierząt, na zajęciach na uczelni, w bibliotekach, podczas promocji książek czy na warsztatach dla dzieci i młodzieży często towarzyszą jej psy.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

  • 15.06.2013 Na zdjęciu seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz. PAP / Andrzej Rybczyński

    Zmarł prof. Zbigniew Lew-Starowicz, ceniony seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera