Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.05.2022
PL EN
15.12.2020 aktualizacja 15.12.2020

Ponad 6 mln zł od NCBR na działania dot. wykrywania fake newsów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

NCBR przyznało 6,6 mln zł spółce spin-off UW na realizację projektu dotyczącego wykrywania akcji dezinformacyjnych i fake newsów w materiałach źródłowych, w tym - zamieszczonych w mediach społecznościowych, serwisach internetowych i dostępnych repozytoriach.

Ponad 6,6 mln zł dofinansowania z NCBR przyznano Centrum Rafinacji Informacji, spółce spin-off UW, na realizację projektu IKONA (Identyfikacja, KOlekcjonowanie i oceNA nieprzyjaznych operacji dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni, prowadzonych w oparciu o narzędzia teleinformatyczne). Projekt ten związany jest z technologiami i procedurami w zakresie ochrony przed zagrożeniami informacyjnymi w przestrzeni wirtualnej - informuje uczelnia.

"IKONA jest systemem, który identyfikuje, w skali świata, tematyczne źródła informacji, następnie gromadzi dostępne tam teksty i dokonuje – docelowo w czasie rzeczywistym – ich analizy. Wynikiem jest identyfikacja informacji nieprzyjaznych i ich źródeł" – mówi współzałożyciel Centrum Rafinacji Informacji, prof. Wiesław Cetera Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. W projekt zaangażowany jest również prof. Włodzimierz Gogołek z tego samego wydziału.

Opracowany w ramach projektu system będzie pełnił rolę detektora fake newsów w materiałach źródłowych w języku polskim, angielskim lub w innym języku umożliwiającym jego automatyczne tłumaczenie na język polski lub angielski. Źródłem danych będą szeroko pojęte zasoby online – media społecznościowe, serwisy internetowe i dostępne repozytoria.

W swoich analizach naukowcy wykorzystywać będą duże zasoby nieustrukturyzowanych danych (BigData) oraz algorytmy sztucznej inteligencji, w tym uczenie maszynowe i narzędzia statystyczne.

Projekt IKONA będzie realizowany przez trzydzieści miesięcy od daty podpisania umowy o dofinansowaniu przez konsorcjum naukowe: Centrum Rafinacji Informacji oraz UW, który poprzez spółkę celową UWRC jest udziałowcem CRI.

Naukaw Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022