Nie żyje prof. Jerzy Mikułowski Pomorski

Katowice, 15.11.2017. Socjolog, prof. Jerzy Mikułowski Pomorski (L) odbiera z rąk rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzeja Kowalczyka (P), 15 bm. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. (awa) PAP/Andrzej Grygiel
Katowice, 15.11.2017. Socjolog, prof. Jerzy Mikułowski Pomorski (L) odbiera z rąk rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzeja Kowalczyka (P), 15 bm. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. (awa) PAP/Andrzej Grygiel

Zmarł prof. Jerzy Mikułowski Pomorski - jeden z najwybitniejszych polskich badaczy mediów i komunikowania, wieloletni pracownik Zakładu Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Informację o śmierci profesora przekazał Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego. „Dla świata nauki, dla naszego Instytutu, to niepowetowana strata” - napisali pracownicy Instytutu na Facebooku.

Jerzy Mikułowski Pomorski urodził się 3 stycznia 1937 r. w Katowicach, w rodzinie inteligenckiej o tradycjach ziemiańskich. Studia prawnicze w Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w 1958 r., rok wcześniej rozpoczął jeszcze studia socjologiczne. Karierę naukową rozpoczął w otwartym w 1956 r. Krakowskim Ośrodku Badań Prasoznawczych, który poszukiwał socjologa w celu uzupełnienia składu tworzonego właśnie interdyscyplinarnego zespołu naukowego.

Od 1962 r. pracował w Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), gdzie w latach 1990-1996 pełnił funkcję rektora. W 1991 r. objął zorganizowaną przez siebie Katedrę Studiów Europejskich - pierwszą taką jednostkę w Polsce.

Był autorem lub współautorem 21 książek oraz 290 artykułów naukowych i ekspertem UNESCO w dziedzinie międzynarodowego ładu informacyjnego i prawa do komunikowania się, członkiem International Institute of Communications w Londynie, członkiem University Council of Education Management Transfer w Sztokholmie, przewodniczył też Komisji Prasoznawczej Oddziału Polskiej Akademii Nauk.

W 1993 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Grand Valley State University w Allendale w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 1996 r. - tytuł doktora honoris causa University od Teesside w Wielkiej Brytanii w dziedzinie prawa. W 2017 r. został doktorem honoris causa UŚ.(PAP)

autorzy: Krzysztof Konopka, Anna Gumułka

kon/ lun/ krap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Grzegorz Królczyk przewodniczącym Rady ds. innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera