Uczelnie i instytucje

Właściwe miejsce na dane badawcze

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Trzy repozytoria danych badawczych zostały już udostępnione wszystkim polskim naukowcom. Można w nich bez żadnych opłat deponować i udostępniać tabele, zdjęcia, materiały audiowizualne oraz wszelkie inne dane wytworzone, zebrane lub opisane na potrzeby prowadzenia badań naukowych.

Udostępnianie danych badawczych w repozytoriach jest wymagane przy realizacji projektów finansowanych m.in. przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki.

Repozytorium ogólnego przeznaczenia RepOD, repozytorium danych społecznych RDS  i repozytorium danych krystalograficznych MX-RDR są już dostępne dla użytkowników.

Każdy opublikowany w repozytoriach zbiór danych otrzymuje indywidualny numer DOI – przypisany do niego na stałe cyfrowy identyfikator. Repozytoria pozwalają naukowcom na udostępnianie danych zgodnie z zasadami FAIR, z zachowaniem najwyższych standardów otwartości. W repozytorium ogólnego przeznaczenia można tworzyć kolekcje instytucjonalne.

Proces deponowania i udostępniania zbiorów uwzględnia wybór licencji, na podstawie której dane badawcze będą dostępne w repozytoriach. W zależności od udzielonej licencji naukowcy, studenci, dziennikarze czy przedsiębiorcy zyskują możliwość wykorzystania danych do celów badawczych czy komercyjnych. Więcej na temat aspektów prawnych udostępniania danych można przeczytać w przygotowanym dla użytkowników repozytoriów poradniku - do pobrania tutaj.

Repozytoria powstały w ramach projektu „Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych”, realizowanego przez Uniwersytet Warszawski (lider projektu), Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach Poddziałania 2.3.1. Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt obejmuje również opracowanie danych społecznych i krystalograficznych, które są sukcesywnie udostępniane w nowych serwisach.

Osoby zainteresowane udostępnianiem i zarządzaniem danymi badawczymi mogą wziąć udział w otwartych szkoleniach organizowanych przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Informacje na temat szkoleń, materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące danych badawczych znajdują się na stronie projektu

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera