
Stosowany do uzdatniania wody pitnej chlor może zmieniać obecną w rurach formę chromu w postać rakotwórczą. Trzeba przemyśleć podejście do uzdatniania wody - twierdzą naukowcy.
Chrom to metal, który naturalnie występuje w glebie i wodach gruntowych. Jego śladowe ilości w tzw. formie trójwartościowej trafiają także do wody pitnej, ale uważa się, że są obojętne dla zdrowia.
Wcześniejsze badania wskazywały już, że substancje stosowane w uzdatnianiu wody mogą jednak zmieniać trójwartościowy chrom w rakotwórczy - sześciowartościowy.
Ujawniona przez Erin Brockovich słynna sprawa zatrucia wody sześciowartościowym chromem przez pewien koncern w Kalifornii stała się podstawą dla oskarowego filmu z Julią Roberts.
To jednak nie wszystko, bo chrom dodaje się także często do żelaza, aby zapobiegać korozji - zwracają uwagę naukowcy z University of California, Riverside.
Badacze sprawdzili więc dwa fragmenty rur wodociągowych, które były używane przez 5 oraz 70 lat.
Po zeskrobaniu rdzy i zmieleniu jej na pył zmierzyli ilość zawartego w niej chromu, po czym poddali ją działaniu kwasu podchlorawego - substancji często stosowanej do uzdatniania wody.
Okazało się, że chlor w takiej formie szybko zmieniał w rakotwórczą postać także obecny w rurach chrom zerowartościowy.
„To nowe odkrycie zmienia nasze tradycyjne pojęcie na temat ograniczania obecności sześciowartościowego chromu w wodzie pitnej i rzuca nowe światło na znaczenie zarządzania infrastrukturą systemu dostarczania wody i ograniczania w niej ilości toksycznych substancji” - twierdzi Haizhou Liu, autor pracy opublikowanej w piśmie „Environmental Science & Technology”.
Dalsze analizy i wyliczenia pokazały, że najwięcej toksycznej substancji powinno powstawać w wodzie bogatej w bromki.
Badacze ostrzegają, że w czasach rosnącego niedoboru wody pitnej na świecie na znaczeniu zyskuje odzyskiwana i odsalana woda, która zawiera duże ilości bromków.
Zalecają więc ograniczenie stosowania rur z dużą ilością chromu i używanie do uzdatniania wody substancji słabiej reagujących z tym pierwiastkiem, np. monochloroaminy.
Więcej informacji na stronach:
https://news.ucr.edu/articles/2020/12/03/common-pipe-alloy-can-form-cancer-causing-chemical-drinking-water
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.0c03922
(PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.